Eмисия новини
от 12.00 часа

Greqia mbështet anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen

Anëtarësimi i Bullgarisë në Eurozonë pritet më 1 janar 2025, theksoi ministri i Financave Asen Vasilev në një konferencë pas takimit me homologun e tij grek Stavros Papastavrou. Të dy theksuan marrëdhëniet e mira fqinjësore dhe se të dy vendet po..

29.01.24 15:45 |
Asen Vasilev

Po vazhdon puna për hyrjen e vendit në Eurozonë në vitin 2025

Asen Vasilev tha për Nova TV se Parlamenti do të vendos nëse ai do të jetë zëvendëskryeministër pas rotacionit të kryeministrave në qeveri, por ai theksoi se do të vazhdojë të udhëheqë Ministrinë e Financave. Vasilev shpjegoi se nuk ka skandal me..

29.01.24 10:36 |
Asen Vasilev

Një firmë lobimi do të prezantojë avantazhet e Bullgarisë në SHBA

“Po e vazhdojmë ndryshimin” bëri të ditur se kanë nënshkruar kontratë me një firmë lobimi në SHBA. Kjo deklaratë e tyre vjen pas raportimeve në media për kontratën. Sipas një mesazhi nga qendra e shtypit e partisë, kontrata me "një nga firmat..

05.01.24 15:02 |
Bojko Borisov

Reagime të mprehta kundër shpalljes së mundshme të tokave shtetërore për shitje

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, u shpreh kundër shitjes së mundshme të tokës bujqësore nga Fondi Shtetëror i Tokës. Ai theksoi se deri më tani nuk janë bërë diskutime me GERB-in nga ana e partnerëve të tyre në udhëheqje PP-DB për këtë çështje. Borisov..

29.11.23 17:20 |

Komisioni i Buxhetit miratoi në lexim të parë buxhetin e shtetit

Komisioni Parlamentar për Buxhet dhe Financa miratoi në lexim të parë Ligjin për Buxhetin e Shtetit për vitin 2024. Projekti u mbështet nga PP-DB, GERB-SDS dhe DPS. Megjithatë, GERB-SDS e cilësoi si “kompromis” dhe kritikoi deficitin e caktuar prej..

28.11.23 17:43 |
Ministri Asen Vasilev

Ministri i financave tha se presidenti ka cituar lajme të rreme

Presidenti Rumen Radev citoi "lajme të rreme" në komentet e tij për Buxhetin 2024, tha ministri i financave Asen Vasilev në një deklaratë për gazetarët. Vasilev paralajmëroi se nëse kreu i shtetit vë veton ndaj kornizës financiare për vitin e..

28.11.23 10:52 |
Kryeministri Nikollaj Denkov

Qeveria miratoi versionin përfundimtar të buxhetit për vitin 2024

Qeveria miratoi projektbuxhetin e Bullgarisë për vitin 2024 dhe parashikimin e përditësuar të buxhetit për periudhën 2024-2026. Projektligji kërkon një deficit prej 3% dhe rritje ekonomike prej 3.2%. Inflacioni mesatar vjetor i pritshëm është deri në..

24.11.23 17:28 |
Asen Vasilev

Ministri i financave Asen Vasilev: Nuk do të lejojmë krijimin e getove me paga të ulëta

933 leva (477,04 euro) është paga minimale e përcaktuar në projektbuxhetin nga 1 janari dhe kjo do të bëhet fakt nëse deputetët e mbështesin atë, tha Asen Vasilev në mbledhjen e Këshillit Kombëtar për Bashkëpunim Trepalësh. Sipas tij,..

21.11.23 18:16 |
Asen Vasilev

Është ekonomikisht e pafavorshme për Evropën që Bullgaria dhe Rumania të jenë jashtë Shengenit

Propaganda ruse në Bullgari sugjeron se bullgarët janë qytetarë të dorës së dytë të BE-së. Me hyrjen tonë në Shengen, kjo do të ndryshojë, thotë ministri i financave Asen Vasilev në një intervistë për “Die Welt”. Sipas Vasilev, është..

14.11.23 11:59 |
Ministri i Financave Asen Vasilev nuk votoi në zgjedhjet lokale në qytetin e tij të lindjes, Haskovo, pasi nuk i plotëson kushtet për 6 muaj qëndrim

Kuriozitetet e ditës së zgjedhjeve

Një kandidat për kryetar bashkie të Kjustendilit nuk mund të votojë për veten e tij sepse është i regjistruar në një adresë aktuale jashtë vendit, thanë për BNR nga administrata e bashkisë. Ministri i Financave Asen Vasilev nuk votoi në..

29.10.23 18:01 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна