Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni i Buxhetit miratoi në lexim të parë buxhetin e shtetit

Foto: BGNES

Komisioni Parlamentar për Buxhet dhe Financa miratoi në lexim të parë Ligjin për Buxhetin e Shtetit për vitin 2024. Projekti u mbështet nga PP-DB, GERB-SDS dhe DPS. Megjithatë, GERB-SDS e cilësoi si “kompromis” dhe kritikoi deficitin e caktuar prej 3%, i cili sipas tyre duhet të jetë më i ulët. Buxheti u kritikua ashpër nga "Vëzrazhdane", BSP për Bullgarinë dhe ITN për shkak të politikës sociale dhe nivelit të lartë të borxhit.

"Mbajtja e një deficiti zero për qind ose një për qind është një politikë e varfërisë së qëndrueshme... Nëse duam që Bullgaria të arrijë vërtet hapin e Evropës, duhet të bëjmë diçka ndryshe nga ajo që është bërë vitet e fundit dhe madje dekadat e fundit”, tha ministri i financave Asen Vasilev para komisionit, transmetoi BTA.

Komisioni Parlamentar Social miratoi në lexim të parë projektbuxhetin e Sigurimeve Shoqërore të Shtetit. Ai parashikon që nga 1 korriku i vitit të ardhshëm të gjitha pensionet e dhëna deri në fund të vitit 2023 të përditësohen me 11%. Nga e njëjta datë, shuma minimale e pensionit për stazh pune dhe moshë do të rritet nga 523,04 leva në 580,57 leva. Shuma maksimale e një ose më shumë pensioneve të marra mbetet 3400 leva. Pensioni social për pleqërinë do të rritet në 307,07 leva, raportoi gazetarja e BNR Rumjana Vasileva.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para..

botuar më 24-02-27 7.30.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në..

botuar më 24-02-27 6.17.MD
Kryeministri Denkov dhe zëvendëskryeministrja Maria Gabriel

Kryeministri Nikollaj Denkov premtoi vazhdimësi pas rotacionit

Kryeministri Nikollaj Denkov komentoi rotacionin e ardhshëm në qeveri më 6 mars gjatë pjesëmarrjes së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Asociacionit Kombëtar të Komunave në Bullgari, që filloi në Sofje. Ai u zotua se do të ketë vazhdimësi mes tij..

botuar më 24-02-27 6.01.MD