Eмисия новини
от 05.00 часа

Presidenti diskutoi me kryeministrin holandez hyrjen e Bullgarisë në Shengen

Gjatë Samitit të NATO-s në Madrid, Presidenti Rumen Radev bisedoi me Kryeministrin holandez Mark Rutte. Të dy diskutuan perspektivat e bashkëpunimit ekonomik dhe investitor që do të kontribuojë në modernizimin e ekonomisë bullgare. U diskutuan edhe..

30.06.22 12:42 |
Kornelija Ninova

Kryeministri pranoi një gabim komunikimi

Nuk ka asnjë vendim të vetëm për dëbimin e diplomatëve rusë. Ishte e qartë se puna filloi në mars, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov pas një takimi me grupin parlamentar të BSP-së. “I vetmi gabim që mund të kem bërë ishte prezantimi..

30.06.22 11:35 |

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

30.06.22 00:18 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: “Vendimi për diplomatët rusë nuk është i imi

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë nuk është i imi, komentoi Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov. Ai ndodhet në parlament, ku do të dëgjohet në një seancë të mbyllur bashkë me shefat e Agjencisë Shtetërore të Sigurisë..

29.06.22 19:46 |

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit për propozimin e Presidencës franceze për Maqedoninë e Veriut

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit tonë për propozimin e Presidencës franceze për qëndrim të përbashkët të Bashkimit Evropian për fillimin e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut.Ajo i përgjigjet vendimit të Kuvendit..

29.06.22 18:27 |
Marija Zaharova

Rusia po kërcënon me masa asimetrike për shkak të diplomatëve rusë të dëbuar

Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është i pavarur, por i diktuar nga forcat e jashtme dhe pavarësisht dëshirës së popullit bullgar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zaharova. Sipas saj,..

29.06.22 15:40 |

Në Bullgari ka mundësi për trajtimin e postcovid-it në sanatoriume, por Fondi i Sigurimeve Shëndetësore nuk e mbulon atë

Bullgaria është i vetmi vend në Evropë që ofron rehabilitim postkopid në sanatoriume të specializuara pa e mbuluar atë nga Fondi Kombëtar i Sigurimeve Shëndetësore. Këtë e tha Sekretarja e Përgjithshme e Asociacionit Evropian SPA Çilla Mezosi,..

28.06.22 19:07 |

Prodhues bullgarë janë të kërcënuar nga falimentime për shkak të importit pa doganë nga Ukraina

Direktiva evropiane për import pa taksë doganore nga Ukraina është gati të zhvendosë prodhimin bullgar, i cili rriti në mënyrë drastike koston e tij për shkak të çmimeve të rritura të karburanteve dhe plehrave. Sipas përfaqësuesve të..

28.06.22 15:09 |

Shoqëria është e polarizuar pas rënies së qeverisë

48.1 për qind e bullgarëve e miratojnë rënien e qeverisë, 50.5 për qind janë të pakënaqur me këtë, sipas një sondazhi kombëtar të “Gallup International” nga 25 qershori. 35.3 për qind e shohin ndryshimin e qeverisë si një shans për të zgjedhur..

27.06.22 10:42 |
Ministri maqedonas Bujar Osmani

Bujar Osmani: Dokumenti i Kuvendit të Bullgarisë do ta bllokojë procesin evropian për një kohë të gjatë

Ministri i Jashtëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, tha se votimi i sotëm në Kuvendin Popullor të Bullgarisë për heqjen e vetos ndaj vendit të tij do të paralizonte Marrëveshjen e Fqinjësisë me Bullgarinë. “Ka dy fjalë mes..

24.06.22 15:26 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера