Eмисия новини
от 18.00 часа
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nikollaj Denkov hodhi poshtë frikën se do të "përmbytemi" me emigrantë

Qeveria nuk ka marrë asnjë angazhim tjetër përveçse të veprojë mjaft shpejt për shpejtësinë e përpunimit të kërkesave për azil siç kërkohet nga Marrëveshja e Dublinit. Kështu i është përgjigjur kryeministri Nikollaj Denkov në sallën plenare pyetjes..

12.01.24 14:39 |
Bojko Borisov.

Kreu i GERB-it dënoi sjelljen e partisë “Vëzrazhdane”

Kreu i GERB-it, Bojko Borisov, dënoi kategorikisht agresionin e partisë "Vëzrazhdane" ndaj njerëzve që mendojnë në një mënyrë të ndryshme, provokimet e tyre dhe gjuhën e urrejtjes. Në parlament ai deklaroi: "Ne jemi kundër asaj që po ndodh në..

28.06.23 10:59 |
Bojko Borisov

GERB kërkon qeveri koalicioni, “Vëzrazhdane” kërkon zgjedhje të reja

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov , deklaroi në parlament se çfarëdo të dhënash të bëhen publike, nuk do të ndikojnë në formimin e një qeverie të rregullt me "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB). Sipas Borisovit,..

26.05.23 11:12 |

“Vëzrazhdanе” janë gati të formojnë qeveri nëse marrin mandat

Në konsultimet për formimin e qeverisë, presidenti Rumen Radev priti përfaqësuesit e partisë “Vëzrazhdane”. Kreu i tyre Kostadin Kostadinov deklaroi se partia e tij nuk ka qëllim të jetë në opozitë, por dëshiron të qeverisë dhe është e gatshme të..

21.04.23 11:16 |

Partia “Vëzrazhdane” paraqiti 590 000 nënshkrime për zhvillimin e një referendumi për ruajtjen e monedhës bullgare

Komiteti i iniciativës, i mbështetur nga partia "Vëzrazhdane", dërgoi 590 mijë nënshkrime në parlament për sondazhin nëse levi bullgar duhet të jetë valuta e vetme zyrtare në Bullgari deri në vitin 2043, njoftoi BTA. Qëllimi është që në vjeshtë, së..

07.04.23 17:23 |

Lideri i “Vëzrazhdane”: Ne jemi të gatshëm të bisedojmë dhe të mbrojmë politikat

Në konsultimet me forcën e katërt parlamentare – “Vëzrazhdane”, për formimin e kabinetit, presidenti Rumen Radev theksoi se krizat në vendin tonë kërkojnë që të kemi një qeveri të rregullt që merr vendime me horizont afatgjatë. “Formimi i..

09.11.22 16:19 |

Forcat politike në parlament janë të vetëdijshme për nevojën e formimit të qeverisë

Formimi i një qeverie është i rëndësishëm duke pasur parasysh ligjet që duhet të miratohen sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, si dhe ligjin për buxhetin e shtetit. Shpresojmë që do të formohet një qeveri, por siç kemi thënë, nuk do të..

26.10.22 13:47 |

“Vëzrazhdane”: Vendimi më i mirë janë zgjedhjet e reja

Zgjedhjet e reja janë e vetmja rrugëdalje nga kriza e rëndë në të cilën ndodhet vendi. Këtë e deklaroi lideri i partisë nacionaliste “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov gjatë konsultimeve me Presidentin Rumen Radev për formimin e qeverisë me mandatin..

15.07.22 18:08 |
Kiril Simeonov, i cili u shkëput nga grupi i ITN në Parlament, mori urime nga Hristo Petrov nga partia në pushtet

Tension në Parlament, largohet akoma një deputet nga “Ka një popull të tillë”

Puna e Parlamentit filloi me tension, pas një deklarate të liderit të “Vërazhdane”, Kostadin Kostadinov, i cili i quajti mbështetësit e qeverisë para Parlamentit "Sorosoidë" që duan të organizojnë një majdan. Në përgjigje, BSP komentoi se..

17.06.22 10:57 |
Illhan Kjuçuk

Gjuhë urrejtjeje në Parlamentin bullgar, sinjalizoi eurodeputeti bullgar Illhan Kjuçuk

Eurodeputeti bullgar nga “Rinovo Evropën” Illhan Kjuçuk i dërgoi një letër zëvendëspresidentes së Komisionit Evropian për transparencën dhe vlerat Vera Jourová dhe komisionerit të drejtësisë të BE-së Didier Reynders duke i informuar ata për një..

18.05.22 16:39 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна