Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mocion mosbesimi ndaj qeverisë

| rinovuar më 24-04-17 3.24.MD
Kostadin Kostadinov
Foto: BTA

Lideri i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov ka bërë të ditur se po i paraqesin kërkesë për mosbesim qeverisë së përkohshme të Dimitër Gllavçevit. 67 deputetë të “Vëzrazhdane”, Partia Socialiste Bullgare (BSP) dhe “Ka një popull të tillë” (ITN) kanë nënshkruar projektvendimin, raportoi gazetarja e BNR, Maria Fileva. Për ta nënshkruar kërkesën ishin ftuar edhe PP-DB, por ata refuzuan. Kërkesa është motivuar nga “ndërhyrja e paprecedentë politike”, e cila vë në dyshim mundësinë e organizimit të “zgjedhjeve të ndershme”. "Fjalë për fjalë një javë pas emërimit të këtij kabineti, pas një deklarate të kryetarit të GERB-it, Bojko Borisov, ministri i punëve të jashtme është zëvendësuar ose propozuar për zëvendësim. Kjo krijon një premisë objektive për të dyshuar në drejtësinë e votimit", tha Kostadinov.

Më herët, kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova, tha se mocioni i mosbesimit do të jepet vetëm nëse presidenti nuk e zëvendëson kryeministrin në detyrë Dimitër Gllavçev.

Para BNR-Plovdiv, profesorеsha e së drejtës kushtetuese në Universitetin e Sofjes "Shën Kliment Ohridski" Natalija Kiselova komentoi se nuk mund të kërkohet mocion mosbesimi për një kabinet zyrtar. Ajo kujtoi se organi që emëron është organi që shkarkon - në këtë rast presidenti.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 8 dhe 13°, në Sofje 10°. Në mëngjes nëpër lugina do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës mbi malet do të ketë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 24-05-17 7.20.MD

Shumica e mbështet demokracinë, por ka pikëpamje kontradiktore për të

63 për qind e bullgarëve të rritur besojnë se demokracia është forma më e mirë e qeverisjes. 19 për qind janë të mendimit të kundërt, sipas një sondazhi përfaqësues të agjencisë “Trend”, të porositur nga Instituti “Shoqëria e Hapur” - Sofje. Besimi te..

botuar më 24-05-17 11.37.PD

Gjykata Kushtetuese konfirmoi ndërprerjen e koncesionit të terminalit “Rosenec”

Gjykata Kushtetuese e refuzoi kërkesën e presidentit Rumen Radev për të vërtetuar se ndërprerja e koncesionit të terminalit të naftës “Rosenec” bie ndesh me ligjin themelor. Vendimi i magjistratëve u mor njëzëri nga 10 gjyqtarët pjesëmarrës, thuhet..

botuar më 24-05-17 11.14.PD