Eмисия новини
от 09.00 часа
Протест в Перник

Minatorët dhe punëtorët e energjetikës liruan autostradat e bllokuara

Minatorët dhe punëtorët e energjetikës që protestuan prej 14 ditësh liruan të gjitha rrugët në territorin e rajonit të qytetit Stara Zagora dhe qarkullimi u rivendos, njoftoi Agjencia e Infrastrukturës Rrugore. Autostrada “Trakia”, Qafa e..

13.10.23 11:08 |

Sonte bëhet e qartë se sa do të zgjasin bllokimet e rrugëve

Pas përfundimit të protestës së sotme kombëtare të minatorëve dhe punëtorëve të energjetikës mbrëmjen e sotme rreth orës 20.00, do të bëhet e ditur se kur do të bien postblloqet. Këtë e bëri të ditur Biser Binev nga Sindikata “Podkrepa” në “Minierat..

12.10.23 13:47 |

Opozita mbështeti protestat e vazhdueshme të minatorëve dhe punëtorëve të energjetikës

Autostrada “Trakia” mbetet e bllokuar prej 7 ditësh nga minatorët dhe punëtorët e energjetikës që protestojnë pranë qytetit Stara Zagora. Qafa e Republikës, Gëllëbovo-Radnevo, Radnevo-Nova Zagora dhe rruga kryesore Ruse-Svilengrad pranë fshatit Gllavan..

05.10.23 16:32 |

Bllokadat e rrugëve mbeten deri në votim të marrëveshjes së arritur në Kuvendin Popullor

Minatorët dhe energjetikët në grevë lënë rrugët e bllokuara edhe mëngjesin e sotëm, pavarësisht marrëveshjes së nënshkruar dje mes kryeministrit, deputetëve, përfaqësuesve të qeverisë dhe sindikatave të sektorit të energjetikës Protestuesit nga..

04.10.23 09:09 |
Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov: Nënshkruam marrëveshje me punëtorët energjetikë që protestojnë

Pas pesë ditësh të protestave dhe bllokimeve nga punëtorët e energjetikës dhe minatorët që nuk pajtohen me planet territoriale për një tranzicion të drejtë drejt një ekonomie neutrale ndaj karbonit, protestuesit dhe qeveria në personin e kryeministrit..

03.10.23 19:07 |

Negociatat me minatorët dhe energjetikët protestues do të jenë në parlament

Bllokimi i rrugëve nga minatorët dhe energjetikët protestues vijojnë për të pestën ditë. Ata i bënë 6 kërkesa autoriteteve ,  duke përfshirë tërheqjen e planeve territoriale të paraqitura në Komisionin Evropian për një tranzicion të drejtë të..

03.10.23 08:56 |
Illhan Kjuçuk

Një eurodeputet bullgar paralajmëroi për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania gjatë pranimit në Shengen

Bllokimi i Bullgarisë për Shengen po bëhet një problem i madh për elitën politike bullgare. Para BNR-së eurodeputeti nga “Rinovo Evropën” Illhan Kjuçuk paralajmëroi se do të ketë presion në rritje për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania dhe kjo ndoshta..

09.12.22 12:39 |
Nadezhda Samarxhieva

Bullgaria të bojkotojë Holandën në institucionet evropiane

“Ngritja Bullgare” paraqiti një projekt-rezolutë ku kërkon që Kuvendi Popullor të detyrojë kryeministrin dhe ministrat të votojnë kundër të gjitha propozimeve dhe nismave të Holandës në kuadër të Këshillit të BE-së. Nisma është një masë reciproke..

07.12.22 19:24 |

Prodhuesit e grurit duan një takim me Ministrin e Bujqësisë për shkak të grurit ukrainas

Prodhuesit e drithërave duan një takim me Ministrin në detyrë të Bujqësisë Javor Geçev për shkak të importit të parregulluar të grurit dhe lulediellit të lirë nga Ukraina. Këtë e tha për BNR Shumen Mallomir Vllasov nga Shoqata e Prodhuesve të..

03.08.22 15:57 |
 Stefan Çajkov

Kompanitë e rrugëve po protestojnë për paratë e papaguara nga shteti

Ndërmarrjet rrugore dalin për të protestuar më 27 korrik dhe do të bllokojnë qarkullimin në qendër të Sofjes dhe në mbi 20 pika në të gjithë vendin. Pas muajit tetor nuk do të ketë mirëmbajtje të rrugëve, tha Kryetari i Dhomës “Rrugët”, Stefan..

26.07.22 12:59 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна