Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria të bojkotojë Holandën në institucionet evropiane

Nadezhda Samarxhieva
Foto: BGNES

“Ngritja Bullgare” paraqiti një projekt-rezolutë ku kërkon që Kuvendi Popullor të detyrojë kryeministrin dhe ministrat të votojnë kundër të gjitha propozimeve dhe nismave të Holandës në kuadër të Këshillit të BE-së. Nisma është një masë reciproke kundër bllokimit të vendit tonë për Shengen, u bë e qartë nga një deklaratë e grupit parlamentar të partisë. Nënkryetarja e Kuvendit Popullor dhe deputete e “Ngritjes Bullgare” Nadezhda Samarxhieva rekomandoi që shteti bullgar të sillet në mënyrë adekuate dhe theksoi se, sipas institucioneve evropiane, vendi ynë i ka përmbushur kriteret për t”u anëtarësuar në zonën Shengen.

Më herët, kryetari i Bordit të Shoqatës së Kapitalit Industrial në Bullgari, Vasill Vellev, i bëri thirrje vendit tonë që të fillojë vendosjen e vetos ndaj nismave holandeze në BE, si dhe të ndalojë blerjen e mallrave nga Holanda.


Më shumë nga rubrika

Deputetët dënuan dhunën ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Kuvendi Popullor dënoi aktet e dhunës ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut – veçanërisht krimin e rëndë ndaj sekretarit të klubit bullgar Hristijan Pendikov dhe u bëri thirrje institucioneve që të marrin masa sistematike për të vënë para drejtësisë..

botuar më 23-02-02 11.58.PD
Rumen Radev

Rumen Radev shpalli kabinetin e ri të vjetër teknik

Presidenti Rumen Radev emëroi qeverinë e re të përkohshme, shpërndau Kuvendin Popullor dhe caktoi zgjedhjet parlamentare për 2 prillin. Në krye të kabinetit mbetet Gëllëb Donev, punën e të cilit do ta përkrahin ministrat e kabinetit të tij të..

botuar më 23-02-02 10.49.PD

Një tjetër sulm rus në objektiva civile, tre të vrarë në Kramatorsk

Një raketë ruse goditi qytetin Kramatorsk në rajonin e Doneckut mbrëmë dhe vrau tre civilë, njoftoi agjencia e lajmeve UNIAN. Sipas të dhënave të fundit, 20 persona u plagosën. Raketa goditi tetë ndërtesa banimi – njëra prej tyre u shkatërrua dhe..

botuar më 23-02-02 10.07.PD