Eмисия новини
от 21.00 часа
Albert Popov

Albert Popov u bë sportisti numër 1 i kryeqytetit

Skiatori Albert Popov është sportisti numër 1 i Sofjes për vitin 2023. Në një ceremoni në Muzeun e Sportit të Stadiumit “Vasill Levski”, ai u nderua për podiumin e tij të parë të Kupës Botërore të Skive Alpine në Palisejdes Taho. Atëherë ai zuri..

13.02.24 16:17 |
Antoaneta Stefanova

Antoaneta Stefanova është vice-kampionja e Evropës në shah të përshpejtuar

Në Monte Karlo, Antoaneta Stefanova fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Evropian të shahut të shpejtë për femra. Bullgarja e mbylli garën e 11 raundeve me 8.5 pikë, me 6 fitore, 5 barazime dhe asnjë humbje. Stefanova ishte vetëm gjysmë pikë..

15.01.24 10:30 |

Nurgyul Salimova do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror

Një nga shahistet më të mira bullgare, Nurgyul Salimova, me siguri do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror për femra. Turneu do të mbahet në Toronto (Kanada) nga data 3 deri më 24 prill. Federata Ndërkombëtare e Shahut..

04.01.24 06:20 |
Kombëtarja e shahut për femra me titullin kampion europian në Budva

Shahistet bullgare arritën suksesin më të madh sportiv të vitit

Mendjet e bukura të Nurg y ul Salimov a , Gergana Pejçev a , Anto a neta Stefanov a , Viktori j a Radev a dhe Bel l osl l ava K rë stev a  i sollën Bullgarisë suksesin më të madh sportiv në vitin 2023 me titullin e fituar nga..

29.12.23 07:30 |
Ivan Çeparinov

Çeparinov dhe Salimova mbeten ndër elitën e shahut të shpejtë botëror

Shahistët bullgarë Ivan Çeparinov dhe Nurgyul Salimova tashmë nuk janë në pozitat drejtuese, por gjithsesi renditen ndër më të mirët në Kampionatin Botëror të Shahut të Shpejtë për meshkuj dhe femra në Samarkand. Pasi luajti gjithsej nëntë..

28.12.23 10:54 |

Bullgaret fituan kurorën evropiane të shahut

Shahistet bullgare fituan titullin ekipor evropian në kampionatin në Budva të Malit të Zi, njofton BNR. Nurgyull Salimova, Antoineta Stefanova, Bellosllava Krësteva dhe Gergana Pejçeva arritën suksesin më të madh në historinë e kombëtares për femra,..

21.11.23 11:14 |

Bullgaret i garantuan vetes medalje nga kampionati evropian i shahut

Kombëtarja e shahut për femra arriti fitoren e 5-të radhazi në Kampionatin Evropian të Ekipeve të Shahut në Budva dhe me 14 pikë iu afrua fitimit të titullit të parë në histori. Në raundin e parafundit të 8-të, bullgaret fituan me 2.5:1.5 pikë ndaj..

20.11.23 09:52 |
Kombbëtarja bullgare e shahut

Në Kampionatin Evropian të Shahut Ekipor, bullgaret mundën Serbinë

Shahistet e kombëtares bullgare mposhtën Serbinë me rezultat 3:1 në raundin e pestë të Kampionatit Evropian për ekipe në qytetin malazez Budva. Bullgaret, të cilat ende nuk kanë humbje, e luajtën ndeshjen në mënyrë taktike dhe arritën të përfitojnë në..

16.11.23 10:08 |

Nurgyul Salimova doli e dyta në Kupën Botërore të Shahut

Vajza bullgare Nurgyul Salimova humbi nga rusja Aleksandra Gorjaçkina në ndeshjen e dytë të tajbrekut të përshpejtuar të shahut në finalen e Kupës Botërore të Shahut në Baku. Kështu, 20-vjeçarja bullgare me 1.5:2.5 pikë zuri vendin e dytë në turne,..

21.08.23 17:18 |
Anna Muziçuk - Nurgjyl Salimova

Nurgyul Salimova do të luajë në finalen e Kupës së Botës në shah

Në gjysmëfinalen e Kupës Botërore të Shahut në Baku, bullgarja 20-vjeçare Nurgyul Salimova eliminoi Anna Muziçuk nga Ukraina me 3.5:2.5 pikë. Në tajbrejkun e shpejtë të shahut, Salimova fitoi me një lojë brilante dhe me rezultat të përgjithshëm..

18.08.23 09:13 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна