Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Humbja e dytë për Nurgyll Salimova në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova
Foto: FIDE

Nurgyll Salimova humbi nga Aleksandra Gorjaçkina në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut në Toronto.

Shahistja bullgare të premten më 12 prill do të luajë me figurat e zeza kundër shahistes Katerina Lagno nga Rusia.

Pas raundit të gjashtë, Nurgyll Salimova zuri vendin e pestë në renditje me 2.5 pikë dhe aktiv nga një fitore, dy humbje dhe tre barazime. Kinezja Tan Çzhoniu është në krye me 4.5 pikë, e ndjekur nga Aleksandra Gorjaçkina me 4 pikë dhe Katerina Lagno me 3.5 pikë.

Fituesi i turneut do të luajë për titullin e botës në fund të vitit kundër kampiones aktuale Czju Vënczjun nga Kina.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kupa e Botës е Hipizmit mbahet në Bullgari

Nga sot deri të dielën (26 maj) në bazën e hipizmit “Frigopan”, në fshatin Caracovo, afër Plovdivit, Bullgaria Jugore, po zhvillohet Kupa Botërore e Kërcimit të Pengesave, kualifikimi për Olimpiadën e Parisit, me një fond të përgjithshëm shpërblyes prej..

botuar më 24-05-23 2.07.MD

Një grua e tretë bullgare u ngjit në majën më të lartë në Tokë

Një bullgare tjetër u ngjit në majën më të lartë të botës! Marieta Georgieva u ngjit në Everest (8848 m) dhe u bë gruaja e tretë bullgare që pushtoi majën më të lartë në planet. Marieta Georgieva ishte në një ekspeditë bashkë me alpinistin më të..

botuar më 24-05-21 11.38.PD

Zviceranët i hodhën themelet e edukimit fizik në Bullgari

Në Sofje u mbajt Konferenca “Puna e mësuesve zviceranë – mesazh dhe sfidë për brezat e ardhshëm”. Ajo u organizua nga Akademia Kombëtare e Sporteve “Vasill Levski” dhe Ambasada e Zvicrës në vendin tonë dhe iu kushtua 130 vjetorit të ardhjes së..

botuar më 24-05-17 6.34.MD