Eмисия новини
от часа
Antoaneta Stefanova

Antoaneta Stefanova është vice-kampionja e Evropës në shah të përshpejtuar

Në Monte Karlo, Antoaneta Stefanova fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Evropian të shahut të shpejtë për femra. Bullgarja e mbylli garën e 11 raundeve me 8.5 pikë, me 6 fitore, 5 barazime dhe asnjë humbje. Stefanova ishte vetëm gjysmë pikë..

15.01.24 10:30 |

Nurgyul Salimova do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror

Një nga shahistet më të mira bullgare, Nurgyul Salimova, me siguri do të marrë pjesë në turneun e pretenduesve për titullin botëror për femra. Turneu do të mbahet në Toronto (Kanada) nga data 3 deri më 24 prill. Federata Ndërkombëtare e Shahut..

04.01.24 06:20 |

Bullgaret fituan kurorën evropiane të shahut

Shahistet bullgare fituan titullin ekipor evropian në kampionatin në Budva të Malit të Zi, njofton BNR. Nurgyull Salimova, Antoineta Stefanova, Bellosllava Krësteva dhe Gergana Pejçeva arritën suksesin më të madh në historinë e kombëtares për femra,..

21.11.23 11:14 |

Nurgyul Salimova doli e dyta në Kupën Botërore të Shahut

Vajza bullgare Nurgyul Salimova humbi nga rusja Aleksandra Gorjaçkina në ndeshjen e dytë të tajbrekut të përshpejtuar të shahut në finalen e Kupës Botërore të Shahut në Baku. Kështu, 20-vjeçarja bullgare me 1.5:2.5 pikë zuri vendin e dytë në turne,..

21.08.23 17:18 |
Nurgjul Salimova në Pragë

Shahistеt bullgare shënuan vetëm një fitore në raundin e radhës në Pragë

Bullgaret përfunduan raundin e nëntë të Kampionatit Evropian të Shahut Klasik për femra në Pragë me një fitore, dy barazime dhe tre humbje. Vetëm Gabriella Antova shënoi fitore prestigjioze ndaj gjeorgjianes Salome Melia. Ndërkaq, Nurgjul..

30.08.22 15:24 |
Antoaneta Stefanova

Dy fitore të reja për shahistet bullgare në Pragë

Ish-kampionia e botës Antoaneta Stefanova triumfoi ndaj Julia Movsesian nga Republika Çeke, ndërsa Viktoria Radeva arriti të mposhtë ukrainasen Jelisaveta Hrebençukova. Deri më tani më parë në renditjen botërore nga shahistet bullgare është Antoaneta..

23.08.22 12:29 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна