Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaret fituan kurorën evropiane të shahut

Foto: FIDE

Shahistet bullgare fituan titullin ekipor evropian në kampionatin në Budva të Malit të Zi, njofton BNR. Nurgyull Salimova, Antoineta Stefanova, Bellosllava Krësteva dhe Gergana Pejçeva arritën suksesin më të madh në historinë e kombëtares për femra, duke fituar në raundin e fundit me 2.5:1.5 pikë ndaj kampiones së deritanishme Gjeorgjisë.

Në dërrasën e parë, ish-kampionia e botës Antoaneta Stefanova fitoi me figurat e bardha ndaj Bella Hotenashvilit, në dërrasën e dytë nënkampionia Nurgyull Salimova barazoi shpejt me Nino Baciashvilin dhe në të katërtën Bellosllava Krësteva humbi nga Sallome Melia.

Gërgana Pejçeva siguroi suksesin përfundimtar të skuadrës bullgare pasi në dërrasën e tretë fitoi një dyluftim mjaft të kontestuar në lëvizjen e 83-të me të bardhët kundër Lella Javakashvili.


Më shumë nga rubrika

Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..

botuar më 24-02-16 12.14.MD
Gabriell Marinov

Peshëngritësit bullgarë fituan medalje në Kampionatin Evropian në Sofje

Gabriell Marinov fitoi titullin evropian, kurse Ivan Dimov mbeti me të argjendin në dyluftimin në kategorinë olimpike deri në 61 kilogramë në Kampionatin Kontinental të Peshëngritjes në Sofje. Marinov grumbulloi një dyluftim prej 281 kg. (121+160..

botuar më 24-02-14 10.07.PD