Eмисия новини
от 07.00 часа
Bojko Borisov

Sipas opozitës, pushtetarët duan të blejnë deputetët e tyre

Disa deputetë duhet të vendosin se kujt do t'i jenë besnikë - partisë dhe liderit të tyre, apo Bullgarisë, tha kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov me rastin e përpjekjeve për formimin e qeverisë së re me mandatin e "Po e vazhdojmë..

05.07.22 12:26 |
Asen Vasilev

Tre parti janë duke punuar mbi programin e një qeverie të mundshme me kryeministër Asen Vasilev

Partitë "Po e vazhdojmë ndryshimin", BSP dhe "Bullgaria Demokratike" formuan një grup pune për të punuar mbi programin e menaxhimit të një qeverie të mundshme të kryesuar nga zëvendëskryeministri i tanishëm në dorëhqeje Asen Vasilev /"Po e vazhdojmë..

04.07.22 17:49 |

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

01.07.22 19:28 |

Aktualizimi i buxhetit i Bullgarisë për vitin 2022 është fakt

Pas një takimi të gjatë në ditën e fundit të qershorit, deputetët më në fund miratuan përditësimin e buxhetit të shtetit. “Në këtë situatë të vështirë politike, parlamenti tregoi përgjegjësinë e nevojshme, buxheti është i vështirë për t’u..

01.07.22 14:03 |
Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

30.06.22 18:32 |

TVSH për vajin, pemët dhe perimet mbetet 20%, buka nuk do të taksohet

Buka nuk do të taksohet me TVSH, vendosi komisioni parlamentar i buxhetit, i cili po diskuton përditësimin e dytë të buxhetit të shtetit. Megjithatë, ajo hodhi poshtë propozimin e GERB-it dhe “Vëzrazhdane” për uljen e taksës për vajin,..

27.06.22 14:53 |
Ministri Asen Vasilev

Ministri i Financave i quajti motivet e votimit të mosbesimit ndaj qeverisë të paarsyeshme

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave Asen Vasilev hodhi poshtë tezat e GERB-SDS, me të cilat dy partitë këmbëngulën për votëbesimin ndaj kabinetit, duke i quajtur ato "të paarsyeshme". Ai prezantoi të dhëna të Bankës Popullore Bullgare për..

21.06.22 15:41 |
Ministri i Financave Asen Vasilev

Pa përditësimin e buxhetit, shpenzimet e borxhit të qeverisë do të rriten

Nëse përditësimi i buxhetit nuk miratohet, kostoja e shërbimit të borxhit të qeverisë do të jetë më e lartë. Nga foltorja e Kuvendit, zëvendëskryeministri dhe ministri i financave Asen Vasilev theksoi se me ndryshimet në buxhet parashihet që kufiri..

16.06.22 18:03 |

Po punohet për blerjen e 10 mlrd metra kub karburant blu për Bullgarinë, Greqinë, Rumaninë dhe Ukrainën

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Financave Asen Vasilev, pas takimit me homologun e tij gjerman, Christian Lindner, njoftoi se Komisioni Evropian po punon për blerjen e rreth 10 miliardë metra kub gaz natyror për nevojat e disa vendeve,..

14.06.22 20:03 |

Komisioni i Buxhetit nuk miratoi përditësimin e buxhetit të shtetit

Komisioni Parlamentar i Buxhetit hodhi poshtë përditësimin e buxhetit të shtetit. Megjithatë, ai do të shqyrtohet në lexim të parë në sallën plenare, tha kryetari i saj, Ljubomir Karimanski, partia e të cilit u largua nga koalicioni qeverisës dhe..

10.06.22 10:33 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера