Eмисия новини
от 15.00 часа
Foto: Zyra e Shtypit e Këshillit të Ministrave

BE-ja dëshiron të pranojë Bullgarinë dhe Rumaninë në Shengen dhe në rrugë tokësore deri në mesin e vitit 2024

Objektivi kryesor i Bullgarisë mbetet heqja e kontrollit kufitar tokësor brenda zonës Shengen sa më shpejt që të jetë e mundur brenda vitit. Kështu deklaroi kryetari i Kuvendit Rosen Zheljazkov në një takim me kryetarin e Këshillit Kombëtar të Austrisë..

19.03.24 11:04 |
Manfred Veber

Presidenti i PPE: Ne duam të shohim Bullgarinë dhe Rumaninë në Shengen

Ne duam të shohim Bullgarinë dhe Rumaninë në Shengen sa më shpejt të jetë e mundur. Kështu deklaroi kryetari i Partisë Popullore Evropiane, Manfred Veber, në konferencën hapëse për shtyp të kongresit të PPE, që filloi sot në Bukuresht. Në përgjigje..

06.03.24 16:33 |

Qëndrimi i Austrisë për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen mbetet i pandryshuar

Ministri i brendshëm i Austrisë Gerhard Karner deklaroi se qëndrimi i tij kategorik kundër pranimit të Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen dhe me kufijtë tokësorë mbetet i pandryshuar. "Për mua, tani është e rëndësishme që ne të respektojmë hyrjen..

27.02.24 16:53 |
Euxhen Tomak

Komisioni Evropian nuk mund të pretendojë nëse Bullgaria, Rumania dhe Greqia bëjnë një Shengen Ballkanik

Nuk ka rrezik që Austria të pretendojë nëse Bullgaria, Rumania dhe Greqia vendosin të hyjnë në një marrëveshje trepalëshe për të hequr kontrollet kufitare tokësore midis tre vendeve. Këtë e tha eurodeputeti rumun Euxhen Tomak në një intervistë për..

01.02.24 10:17 |

Agjencia “Dogana” ka forcuar kontrollin në kufi dhe në vend

Agjencia “Dogana” që nga fillimi i vitit kryen kontrolle të shtuara në të gjitha pikat doganore dhe kufitare, si dhe në të gjithë vendin, të mallrave dhe ngarkesave që udhëtojnë nga dhe drejt Austrisë. Inspektimet janë në përmbushje të angazhimit..

08.01.24 06:05 |

Austria, Bullgaria dhe Rumania ranë dakord për 5 kushte për Shengenin tokësor

Qeveria austriake pranon të diskutojë në vitin 2024 heqjen e kontrolleve për shtetasit bullgarë dhe rumunë edhe në kufijtë tokësorë të zonës Shengen, me kusht që Bullgaria dhe Rumania të përmbushin 5 angazhime. Kjo shkruhet në një deklaratë pranë..

03.01.24 09:02 |

Nuk ka kushte shtesë për të hyrë në Shengen

Nuk janë vendosur kushte shtesë që Bullgaria të hyjë në Shengen nga fillimi i marsit nga ajri dhe deti, tha kryeministri Nikollaj Denkov. Së bashku me zëvendëskryeministren Maria Gabriel, ai mori pjesë në një takim me kreun e GERB Bojko Borisov,..

29.12.23 08:48 |
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov: Austria është dakord të pranojë Bullgarinë dhe Rumaninë nga ajri dhe deti

Austria u angazhua që të vazhdojë negociatat edhe për hapjen e kufijve tokësorë, tha kryeministri Nikollaj Denkov në mbledhjen e qeverisë për temën e anëtarësimit tonë në Shengen. “Këto negociata do të kombinohen me mbështetje thelbësore nga..

28.12.23 11:49 |
Снимката е архивна

Holanda hoqi veton për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen

Holanda më në fund hoqi të gjitha pengesat për hyrjen e plotë të Bullgarisë në Shengen. Një javë më parë, qeveria e kryeministrit Mark Rutte vendosi që Bullgaria përmbushë të gjitha kërkesat për këtë dhe i dërgoi një letër parlamentit. Deputetët kishin..

22.12.23 12:02 |

KE pyet Bullgarinë për planet e saj për tranzicionin e gjelbër deri në vitin 2030

Komisioni Evropian i bëri thirrje Bullgarisë, Austrisë dhe Polonisë që brenda dy muajve të paraqesin planet e ndryshuara për energjetikën dhe mbrojtjen e mjedisit deri në vitin 2030, njoftoi BTA. Komisioni vëren se hapi procedimin penal ndaj tri..

21.12.23 15:36 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна