Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qëndrimi i Austrisë për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen mbetet i pandryshuar

Foto: АП/Lisa Leutner

Ministri i brendshëm i Austrisë Gerhard Karner deklaroi se qëndrimi i tij kategorik kundër pranimit të Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen dhe me kufijtë tokësorë mbetet i pandryshuar. "Për mua, tani është e rëndësishme që ne të respektojmë hyrjen e rënë dakord të Bullgarisë dhe Rumanisë nga ajri dhe uji," tha Karner. Ai shtoi se ky kompromis u arrit pas negociatave të vështira dhe me kushte të qarta për hapat e ardhshëm. Ndër kushtet e Vjenës është që të dy vendet të pranojnë refugjatët e regjistruar që aktualisht banojnë në Austri, si dhe garancia e sigurisë në kufijtë e jashtëm të BE-së me ndihmën e oficerëve shtesë të agjencisë kufitare “Frontex”, raportoi programi "Horizont" i BNR.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Stojka Krësteva

EUBC prezantoi një film për kampionen tonë olimpike të boksit Stojka Krësteva

Federata Evropiane e Boksit (EUBC) prezantoi një film kushtuar kampiones sonë olimpike për femra nga Tokio, Stojka Krësteva . Filmi 48 minutash është episodi i gjashtë i vargut “Protagonistët”. Në të, Krësteva tregon për rrugën me gjemba drejt..

botuar më 24-04-12 8.05.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 9 dhe 14°, në Sofje 9°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë vranësira. Do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe vende-vende me shtrëngata...

botuar më 24-04-12 7.40.MD

PP-DB: Shkarkojnë nga detyrat të gjithë ata që nuk gëzojnë besimin e Deljan Peevskit

Bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Hristo Ivanov komentoi para gazetarëve në Kuvend Popullor lirimin e nënkryetarit të Agjencisë Shtetërore  të Sigurisë Kombëtare (DANS) Petër Petrov (PP-DB). Sipas tij,..

botuar më 24-04-12 5.11.MD