Eмисия новини
от 22.00 часа

Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari..

01.10.22 10:05 |
Rumen Radev dhe Illham Aliev

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që..

30.09.22 15:07 |

Ambasadori Hüseyn Hüseynov para Radio Bullgarisë: Azerbajxhani është gati të rrisë furnizimin me gaz në Bullgari

Memorandumi i mirëkuptimit ndërmjet BE-së dhe Azerbajxhanit, i nënshkruar në fillim të verës, mund t'i garantojë Evropës deri në 20 miliardë metra kub gaz azerbajxhanas në vit. Në rast se ndërtimi i lidhjes së re të gazit ndërmjet Bullgarisë dhe..

30.09.22 13:44 |
Rumen Radev dhe Illham Aliev

Presidenti i Azerbajxhanit është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari

Filloi vizita zyrtare dyditore në Bullgari e presidentit të Azerbajxhanit Illham Aliiev me ftesë të homologut të tij bullgar Rumen Radev. Në takimin e dy liderëve pritet të diskutohet bashkëpunimi mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në energjetikë,..

30.09.22 12:04 |

Ursula von der Leyen do të takohet me presidentët e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në Sofje

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë vizitës së saj në Bullgari do të takohet me Presidentin Rumen Radev dhe homologun e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

29.09.22 14:19 |
Presidentët Rumen Radev dhe Illham Aliev

Rumen Radev dhe Illham Aliev diskutuan bashkëpunimin dypalësh në energjetikë

Presidenti bullgar Rumen Radev dhe homologu i tij azerbajxhanas Illham Aliev në një bisedë telefonike diskutuan mundësitë për thellimin e bashkëpunimit midis Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në fushat me interes të përbashkët, përfshirë energjinë,..

29.08.22 19:59 |

Një shtab krize do të kërkojë zgjidhje për problemet e energjisë

U krijua një shtab ndërinstitucional i krizës për sektorin e energjisë me detyrë “të propozojë zgjidhje për të kontrolluar kaosin dhe shkatërrimin në sektor”, për të kërkuar sigurinë e furnizimeve dhe parashikueshmërinë e çmimeve të gazit. Ai do të..

03.08.22 20:14 |
Kirill Petkov dhe Illham Aliev

Kiril Petkov: Bullgaria dhe Azerbajxhani - një urë për diversifikim më të madh të energjisë

Është koha që miqësia mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit të bëhet urë për diversifikim më të madh të energjisë, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov në një intervistë për agjencinë e lajmeve azerbajxhanas “Trend”. Ai tha se interkonektori..

26.07.22 14:52 |
Kirill Petkov dhe Illham Aliev

Bullgaria dhe Azerbajxhani po zgjerojnë bashkëpunimin me fokus në energjinë dhe transportin

Në Baku, Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov diskutoi me Presidentin e Azerbajxhanit Illham Aliev mundësinë e furnizimit të Bullgarisë me sasi shtesë të gazit azerbajxhanas, përtej atyre të përcaktuara tashmë në lidhje me interkonjektorin e..

22.07.22 15:26 |

Kirill Petkov do të negociojë në Azerbajxhan për sasi shtesë të gazit

Kryeministri i dorëhequr Kirilв Petkov njoftoi se planifikon të udhëtojë në Azerbajxhan në ditët në vijim. Atje ai do të takohet me Presidentin Illham Aliev, me të cilin do të vazhdojë negociatat për rritjen e furnizimit me gaz në Bullgari.“Ne..

20.07.22 18:53 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера