Eмисия новини
от 18.00 часа
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

23.02.24 16:26 |
Bojko Borisov

Për GERB-in, zgjedhjet e jashtëzakonshme janë një fund logjik i qeverisjes së tanishme

Ata duan të ndajnë vendin në dysh. Le të ndajmë gjithçka 50/50. Kjo nuk është e pranueshme për GERB. Kështu, lideri i GERB Bojko Borisov komentoi memorandumin e propozuar nga "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) për menaxhimin e..

21.02.24 11:33 |
Bojko Borisov

Do të ketë rotacion, por jo me çdo kusht, sipas Borisovit dhe Denkovit

Rotacioni do të ndodhë, por jo me çdo kusht, u tha gazetarëve lideri i GERB-it, Bojko Borisov, me rastin e zëvendësimit të kryeministrit Nikollaj Denkov /nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB)/ me ministren e jashtme..

02.02.24 16:04 |
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Bizneset bullgare dhe austriake duhet t'i drejtohen kancelarit austriak

Vasill Velev, kryetari i Shoqatës së Kapitalit Industrial në Bullgari, bëri thirrje për bojkot të nismave austriake, mallrave, dyqaneve dhe pikave të karburantit të Austrisë në territorin e Bullgarisë. Propozimi i tij është për shkak të refuzimit të..

09.01.24 15:28 |
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Populli bullgar nuk dëshiron të marrë pjesë në aksione ushtarake

Me rastin e deklaratës së ministrit të mbrojtjes Todor Tagarev se po diskutohet anëtarësimi i Bullgarisë në operacionin në Detin e Kuq dhe në Gjirin e Adenit, lideri i partisë GERB Bojko Borisov dhe ish-kryeministër i vendit deklaroi se populli bullgar..

29.12.23 17:28 |
Bojko Borisov

Prokuroria pushoi një hetim kundër Bojko Borisov për zhvatje

Për shkak të mungesës së provave, Zyra e Prokurorit të Qytetit të Sofjes përfundoi hetimin për zhvatjen e dyshuar kundër kreut të GERB Bojko Borisov, ish-ministrit të financave Vlladislav Goranov dhe këshilltares për media të GERB, Sevdelina Arnaudova...

12.12.23 18:23 |
Bojko Borisov

Reagime të mprehta kundër shpalljes së mundshme të tokave shtetërore për shitje

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, u shpreh kundër shitjes së mundshme të tokës bujqësore nga Fondi Shtetëror i Tokës. Ai theksoi se deri më tani nuk janë bërë diskutime me GERB-in nga ana e partnerëve të tyre në udhëheqje PP-DB për këtë çështje. Borisov..

29.11.23 17:20 |
Deljan Peevski

Pas GERB-it, edhe DPS kërkoi një raport të rregullt të ministrave para komisioneve përkatëse parlamentare

Ndryshe nga e mërkura, kur parlamenti nuk kishte seancë për shkak të mungesës së kuorumit, sot ai mblodhi një kuorum pothuajse rekord për të punuar në programin e tij legjislativ. Deputetët u ndërprenë kompetencat 5 kolegëve të tyre, të cilët dhanë..

09.11.23 10:53 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Deri më tani nuk është planifikuar një takim i kryesisë së forcave politike në pushtet

Tani për tani nuk është planifikuar një takim mes kryesisë së "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) me GERB-SDS pas zgjedhjeve lokale, tha bashkëkryetari i PP-DB Kirill Petkov. Ai theksoi se është e pashmangshme që të ketë..

07.11.23 17:11 |

Pas 18 vitesh qeverisje në Sofje, GERB propozon një gazetar si kryetar bashkie

Anton Hekimjan është kandidati i GERB-it për kryebashkiak të kryeqytetit dhe është regjistruar në Komisionin Komunal të Zgjedhjeve. Hekimjan ka lindur më 22 maj 1984 në familjen e një bullgari dhe një armeni në Stara Zagora. Deri pak ditë më parë..

25.09.23 11:48 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна