Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov bëri thirrje për një kabinet ekspertësh të dominuar nga GERB

Foto: BGNES

Kreu i partisë GERB, e cila është fituesja e zgjedhjeve për parlamentin kombëtar, Bojko Borisov, paralajmëroi se nuk është koha për ultimatume dhe zemërim. “Është koha për shtetin”, tha ai në konferencën e tij të parë për shtyp që pas zgjedhjeve më 9 qershor. "Unë jam pro parlamentit, qeverisë, presidencës - të ketë një mirëkuptim për çështjet e përbashkëta kombëtare," vuri në dukje Borisov.

“Do të ketë qeveri nëse kryeministri është nga GERB. Unë nuk do të kandidoj për kryeministër, që të ketë mundësi më të mira për negociata, deklaroi ai dhe saktësoi se kabineti i ardhshëm duhet të dominohet nga GERB me ministra të tyre të jashtëm dhe të mbrojtjes. Ai ishte gjithashtu i bindur se Maria Gabriel nuk do të merrte pjesë në kabinet. E vetmja mundësi është që të gjithë të kapërcejnë egon e tyre dhe të formohet një kabinet ekspertësh, tha gjithashtu Borisov.

GERB fton palët e tjera në negociatat e qeverisë të hënën. Në ekipin negociator të GERB-it janë Temenuzka Petkova, Raja Nazarjan dhe Denica Saçeva.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD