Eмисия новини
от 15.00 часа

NATO-ja deklaroi, se me luftën në Ukrainë Rusia minon rendin ndërkombëtar

Rusia mban përgjegjësinë e plotë për luftën në Ukrainë, e cila është nj shkelje brutale të së drejtës ndërkombëtare dhe të parimeve të Statutit të OKB-së. Agresioni, duke përfshirë sulmet e qëndrueshme dhe të pandërgjegjshme ndaj infrastrukturës..

30.11.22 10:27 |
Rumen Radev

Presidenti bullgar bëri thirrje për një zgjidhje diplomatike të luftës në Ukrainë

Zhvillimi ekonomik i rajonit të Detit të Zi u ndërpre nga veprimet agresive të Rusisë dhe lufta në Ukrainë, tha presidenti Rumen Radev. Para konferencës: “Deti i Zi: Lindja e Afërt”, Radev i bëri thirrje Bullgarisë që të angazhohet për forcimin..

22.11.22 15:01 |

Rusia sulmoi me raketa qytetet ukrainase

Ditën e hënë filloi me një tjetër sulm masiv me raketa ruse në qytetet e Ukrainës. Të paktën dhjetë sulme u kryen kundër kryeqytetit Kiev. Shpërthime u dëgjuan në rajonet Harkiv, Krivoj Rog, Zaporozhie, Çerkask dhe Vinice, transmeton UNIAN. Kjo..

31.10.22 10:22 |

Anija e parë kërkimor-shkencore bullgare niset për në Antarktidë në dhjetor

Nga mesi i dhjetorit, ekspedita në Antarktidë do të lundrojë me anijen e parë kërkimore-shkencore ushtarake bullgare “Shenjtor Kirill dhe Metodij”. Në bord do të jenë eksplorues polare nga Instituti Bullgar i Antarktikut dhe ekuipazhi i Shkollës së..

13.10.22 19:24 |
Zbulimi i një spirance masive prej hekuri

Port Baglar ose Gjiri i Vreshtave zbulon sekrete mijëravjeçare nga fundi i Detit të Zi

Ekspedita nënujore e Muzeut Historik Kombëtar në gjirin pranë Kepit të Krishtit, në jug të qytetit të Sozopolit, përfundoi në fund të shtatorit me gjetje unike që kanë të bëjnë me historinë e lundrimit me anije dhe veprimtaritë e lidhura me..

10.10.22 07:15 |

Ofensiva e Ukrainës në rajonet Doneck dhe Herson vazhdon

Pas kapjes së nyjës së rëndësishëm të komunikimit Liman në rajonin e Doneckut, forcat ukrainase vazhdojnë të ndjekin njësitë ruse që arritën të shpëtohen nga rrethimi. Ukrainasit pushtuan fshatin Torskoje, 20 kilometra nga Kremenoj, dhe tashmë po..

03.10.22 10:27 |
Dimitër Stojanov

Bullgaria refuzoi t’i sigurojë Ukrainës armë të rënda

“Nuk ka kërcënime të drejtpërdrejta për t’u përfshirë në një konflikt. Çdo ndryshim i situatës çon në shqetësim”. Këtë e tha ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes Dimitër Stojanov para mbledhjes së sotme të Këshillit të Sigurimit pranë..

29.09.22 15:36 |
Vadim Skibickij

Në Ukrainë janë të shqetësuar për kërcënimet bërthamore të Kremlinit

Nga 23 deri më 27 shtator do të mbahen referendumet e shpallura nga Moska për pranimin e territoreve të okupuara të Ukrainës në Rusi. Planet ruse u dënuan nga Ukraina dhe nga vendet perëndimore. BE njoftoi se nuk do t’i njohë rezultatet dhe po..

23.09.22 10:16 |

Pushimet përgjatë bregut jugor të Detit të Zi vazhdojnë me çmime më të ulëta

Bazat e hoteleve përgjatë bregut jugor të Detit të Zi presin turistët edhe në shtator, njoftoi gazetarja e BNR Burgas Nina Rangellova. Rezervimet janë me parapagesë dhe pushimi është rreth 20 për qind më i lirë krahasuar me korrikun dhe gushtin...

01.09.22 12:05 |

Shkencëtarët bullgarë studiojnë komunikimin e delfinëve në Detin e Zi

Shkencëtarët nga Varna kanë filluar një projekt për analizën e sjelljes të sinjaleve të komunikimit që lëshojnë delfinët. Pajisjet u instaluan në një vozë në gjirin e Varnës nga një ekip i laboratorit të akustikës nënujore në Universitetin Teknik..

17.08.22 12:07 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера