Eмисия новини
от 18.00 часа

Një konferencë mbi sigurinë në rajonin e Detit të Zi do të mbahet në Sofje në prill

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel mori pjesë në takimin e rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Vendet e komunitetit diskutuan situatën në Lindjen e Mesme, agresionin rus kundër Ukrainës dhe..

20.02.24 09:19 |

U nënshkrua një memorandum për pastrimin e minave lundruese në Detin e Zi

Bullgaria, Turqia dhe Rumania nënshkruan një marrëveshje në Stamboll për pastrimin e përbashkët të minave lundruese në Detin e Zi, të cilat ranë në zonën ujore për shkak të luftës në Ukrainë. Misioni do të sigurojë transportin ujor. Minapastruesit..

11.01.24 14:02 |

Bullgaria, Rumania dhe Turqia krijojnë një grup për pastrimin e minave në Detin e Zi

Zëvendësministri i mbrojtjes Atanas Zaprjanov niset sot, më 10 janar, për një vizitë në Turqi. Ai është autorizuar me vendim të Këshillit të Ministrave të nënshkruajë një memorandum midis Bullgarisë, Rumanisë dhe Turqisë për krijimin e një grupi detar..

10.01.24 15:01 |

Politika bullgare ballkanike në drejtim të akrepave të orës në 2023

Radio Bullgaria ftoi profesorin e Universitetit të Sofjes, Prof. Zdravko Popov, për të komentuar marrëdhëniet e Bullgarisë me vendet fqinje ballkanike gjatë vitit 2023. Prof. Popov është një diplomat karriere, një nga themeluesit dhe drejtor i parë i..

30.12.23 08:00 |

Vazhdojmë kategorikisht mbështetjen tonë për Ukrainën, tha kryeministri Denkov

Në Ditën Ndërkombëtare të Detit të Zi, 31 tetor, presidenti i Ukrainës Vollodimir Zelenski dhe kryeministri bullgar Nikollaj Denkov folën në telefon, njoftoi BTA. Të dy diskutuan sigurinë e rajonit të Detit të Zi pas agresionit rus kundër Kievit...

01.11.23 10:09 |
Ministri Todor Tagarev

Bullgaria, Turqia dhe Rumania po përgatisin një operacion kundër minave në Detin e Zi

Rusia mbetet kërcënimi më i madh për sigurinë kombëtare, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev në konferencën ndërkombëtare "Të fitojmë paqen në Ukrainë". Në forumin në Sofje, Tagarev vuri në dukje se agresioni rus filloi në vitin 2008 në Gjeorgji,..

20.10.23 11:51 |
Ministri Todor Tagarev

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev: Tani për tani, nuk ka rrezik për rritje të fluksit të emigrantëve nga Lindja e Mesme

Pas akteve terroriste të “Hamasit” kundër Izraelit dhe operacionit ushtarak që po përgatitet, nuk presim një rritje të valës së refugjatëve së fundmi nga ky rajon, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Ai shtoi se për momentin detyra kryesore..

19.10.23 14:44 |
Deljan Dobrev

Ka pritshmëri që Bullgaria të eksportojë gaz të prodhuar në Detin e Zi pas vitit 2030

Agjencia Rregullatore Bërthamore ka marrë të gjitha dokumentet për lëshimin e një leje për kalimin gradual të bllokut 5 të centralit atomik “Kozlloduj” në funksionim me një lloj të ri karburanti bërthamor RWFA, të prodhuar nga “Westinghouse”,..

12.10.23 13:04 |

Një zonë ujore u përfshi në rezervatin arkitekturor-historik “Qyteti i vjetër Nesebër”

UNESCO konfirmoi kufijtë e zgjeruar të trashëgimisë kulturore materiale botërore në “Qytetin e vjetër Nesebër”. Sesioni i 45-të i Komitetit të Trashëgimisë Botërore, i cili po mbahet në kryeqytetin saudit Riad, i shtoi zonës së mbrojtur edhe zonën..

21.09.23 12:19 |

Para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, presidenti dënoi agresionin rus në Ukrainë

Lufta, konflikti dhe terrori janë sfida për të ardhmen e qytetërimit tonë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev në fjalimin e tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. “Sot jetojmë në një botë me rrezik dhe pasiguri në rritje. Tabloja..

21.09.23 10:21 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна