Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dërgon fregata dhe minapastrues për çminim në Detin e Zi

Foto: BTA - arkiv

Qeveria ka autorizuar dërgimin dhe përdorimin jashtë zonës ujore prej 12 kilometrash të vendit deri në 4 anije luftarake të klasës së fregatave, me ekuipazh deri në 153 veta, dhe të klasës së çminimit – me një personel deri në 50 ushtarakë. Ato do të marrin pjesë në një operacion si pjesë e Grupit Detar të Çminimit në Detin e Zi me armatimin dhe personelin e tyre të rregullt. Anijet do të kryejnë detyrat për të cilat është rënë dakord në Memorandumin për krijimin e një grupi detar për çminimin në Detin e Zi, nënshkruar më 11 janar nga Bullgaria, Turqia dhe Rumania. Lejohet gjithashtu dërgimi deri në 10 veta personel ushtarak në Rumani dhe Turqi për të koordinuar veprimet e grupit detar. Operacioni i çminimit do të zhvillohet në ujërat e brendshme, detin territorial, zonën përkatëse dhe zonën ekskluzive ekonomike të palave të Memorandumit në Detin e Zi, raportoi BTA.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Në Bullgari u regjistrua për të dytin muaj radhazi deflacion

Në maj 2024, inflacioni mujor ishte -0.2%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave (NSI). Inflacioni që nga fillimi i vitit (maj 2024 kundrejt dhjetor 2023) është 0.4%, dhe inflacioni mesatar vjetor për periudhën qershor 2023 - maj..

botuar më 24-06-16 8.10.PD

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD