Eмисия новини
от 01.00 часа
Julij Pavllov

Gjashtë parti hyjnë në parlament, dy janë në prag, sipas Qendrës për Analizë dhe Marketing

Dy javë para zgjedhjeve, diferenca mes GERB-it dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” është afër 7 për qind, tha drejtori i Qendrës për Analizë dhe Marketing (CAM), Julij Pavllov. Sipas tij, në parlament do të hyjnë 6 parti dhe dy të tjera janë në prag...

21.09.22 15:19 |

GERB-SDS janë forca e parë politike, e ndjekur nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”

6 parti hyjnë në parlamentin e ri nëse zgjedhjet do të mbaheshin në gusht, sipas një sondazhi të Market Links të porositur nga bTV. GERB-SDS është forca e parë politike me 22.4 për qind mbështetje në mesin e të anketuarve. “Po e vazhdojmë..

11.08.22 10:26 |

GERB-SDS do të sugjerojë zgjidhje për daljen nga kriza, por nuk do të mbështesë një kabinet të ri

Koalicioni GERB-SDS është i gatshëm të marrë pjesë në konsultimet për të gjetur një rrugëdalje nga kriza, por kjo nuk do të thotë se ka ndryshuar mendimin e tij për pamundësinë e të pasurit një shumicë të qëndrueshme në parlamentin aktual, u bë e..

15.07.22 11:46 |

Zgjedhje apo një kabinet ekspertësh – ku çon ngërçi politik?

Vendi pret që presidenti t’ia dorëzojë mandatin e dytë eksplorues për formimin e qeverisë formacionit të dytë politik në Kuvendin Popullor - partisë qeverisëse deri vitin e kaluar, tani në opozitë GERB dhe SDS. Mirëpo, lideri Bojko Borisov deklaroi..

13.07.22 14:33 |

Sipas koalicionit qeverisës më parë duhet të gjendet formula qeverisëse dhe vetëm atëherë emri i kryeministrit të ardhshëm

Më e rëndësishmja është gjetja e një formule pune që do të sigurojë një shumicë të qëndrueshme dhe zbatimin e programit të qeverisjes me prioritetet e renditura, tha Andrej Gjurov nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” në lidhje me mandatin e tretë për..

12.07.22 16:32 |
Presidenti Radev

Presidenti do t'ia dorëzojë mandatin për formimin e kabinetit partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin”

Presidenti Rumen Radev sot do t'i dorëzojë mandatin eksplorues për formimin e qeverisë kandidatit për kryeministër të propozuar nga forca e parë politike "Po e vazhdojmë ndryshimin". Partia ka një javë kohë për të propozuar një projekt kabineti...

01.07.22 05:50 |
Rumen Radev

Presidenti filloi konsultimet politike për formimin e një qeverie të re

Dorëheqja e qeverisë u depozitua në parlament pas votimit të mosbesimit ndaj kabinetit të Kirill Petkov. Presidenti Rumen Radev shpalli konsultime me grupet parlamentare për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re. Më 27 qershor,..

27.06.22 11:38 |

Parlamenti nuk mblodhi kuorum për të diskutuar çështjen me Maqedoninë e Veriut

Në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel nuk pritet asnjë propozim konkret nga Bullgaria për heqjen e vetos për fillimin e negociatave ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe BE-së. Grupet parlamentare GERB-SDS dhe DPS i dorëzuar parlamentit..

23.06.22 11:17 |
Kirill Petkov dhe Lena Borisllavova

Qeveria nuk e pranon propozimin e liderit të GERB për Maqedoninë e Veriut

Kabineti refuzon propozimin e liderit të GERB-it, Bojko Borisov, që Këshilli i Ministrave fillimisht të miratojë formulën e Presidencës franceze për të ndihmuar Maqedoninë e Veriut në fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, dhe më pas këtë..

22.06.22 16:37 |
Desisllava Atanasova

GERB-SDS paraqiti në Parlament votë mosbesimi kundër qeverisë

Grupi parlamentar GERB-SDS i dorëzoi një votë mosbesimi në Parlament qeverisë së Kryeministrit Kirill Petkov. Motivet janë “dështimi i qeverisë në politikën financiare dhe ekonomike”. Kërkesa është firmosur nga të gjithë 59 deputetët e grupit...

15.06.22 14:35 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера