Emilijana Bllagoeva, Toronto: Bullgaria është një parajsë tokësore, e kuptova pas shumë vitesh të kaluara në emigracion

Emilijana Bllagoeva është emigrante bashke me familjen e saj në Toronto që nga viti 2000. Shkaku për vendimin e tyre nuk është mungesa e parave, pasi në Bullgari ajo dhe burri i saj kanë pasur punë të mirë dhe të ardhura të qëndrueshme, por dëshira..

08.09.22 07:15 |

Me pjesëmarrjen e Forcave Ajrore të 5 shteteve filloi stërvitja “Nepërka Trake”

Ekuipazhe të Forcave Ajrore Bullgare filluan trajnimin e përbashkët të fluturimit “Nepërka Trake – 2022”, në të cilin marrin pjesë edhe forca dhe mjete të forcave ajrore të Greqisë, Kanadasë, Rumanisë dhe SHBA-së në Evropë. Deri më 19 gusht do të..

08.08.22 19:26 |
Uzina

Ukraina mori avionë luftarakë dhe pjesë këmbimi

Ushtria ruse sulmon në një front prej 480 km në Ukrainën Lindore. Sipas të dhënave britanike dhe ukrainase, nuk ka ndryshime të rëndësishme në vijën e mbrojtjes ukrainase. Komandanti i ukrainasve që luftojnë në kështjellën e fundit ukrainase..

20.04.22 09:32 |
Elena Gunçeva

Ambasadorë të huaj dënuan thirrjet për dhunë nga një deputet bullgar

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Shqipërisë, Australisë, Kanadasë, Gjeorgjisë, Izraelit, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar iu bashkuan homologëve të tyre të BE-së, duke dënuar thirrjet për dhunë të shprehura në një publikim nga deputetja e..

29.03.22 11:38 |

Studentë nga 31 shtete mësojnë mjekësi në qytetin Pleven

Më se 300 studentë nga 31 shtete u regjistruan në vitin e ri akademik 2021/22 për të mësuar në Universitetin e Mjekësisë në qytetin Pleven (Bullgari Qendrore Veriore), njofton qendra e shtypit e universiteti. Shumë janë kandidatë mjekët nga Italia,..

30.01.22 11:55 |

Daniella Zekina dhe poezia e saj virtuale

“Unë e përcaktoj stilin tim si një realizëm fantastik, sepse të pikturoj vetëm realen për mua është më pak interesante. Gjithmonë dua që të shtoj diçka fantastike, diçka, e cila është e mundur të ekzistojë në botën reale. Mundohem që të gërshetoj..

26.12.21 07:05 |
Ministri Kirill Petkov

Ministri Kirill Petkov: Autoritetet kanadeze më informuan se nuk jam shtetas i tyre

Ministri në detyrë i Ekonomisë Kirill Petkov njoftoi se të premten e kaluar ka marrë konfirmim se ai nuk është më shtetas kanadez . "Autoritetet kanadeze më kanë informuar se dokumentet që vërtetojnë këtë fakt janë dërguar në ambasadën..

23.08.21 13:36 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev: Persona të korruptuar po përpiqen ta kthejnë orën në kohën e Bojko Borisovit

Sulmi me shtetësinë e dyfishtë kundër Ministrit të Ekonomisë Kirill Petkov synon të bëjë të pakuptimtë dhe të vërë në dyshim legjitimitetin e të gjitha akteve të kabinetit të përkohshëm , tha para gazetarëve Presidenti Rumen Radev. Sipas..

18.08.21 13:33 |

Ujëvara Niagara dhe Ura e Mijëvjeçarit në Podgoricë ndriçuan në ngjyrat e flamurit bullgar

Një nga monumentet më të bukura natyrore në botë - Ujëvara Niagara, u ndriçua në ngjyrat e trengjyrëshit Bullgar me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit. Organizatori është Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Toronto dhe..

04.03.21 10:24 |

Kanadaja do të kërkojë PCR test negativ para fluturimit

Që nga 7 janari pasagjerët e moshës mbi 5 vjeçe do të duhet të prezantojnë PCR test negativ para se të hipin në avionin për në Kanada. Testi për koronavirusin duhet të bëhet deri në 72 orë para fluturimit. Sipas sajtit qeveritar të Kanadasë..

02.01.21 11:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна