Eмисия новини
от 05.00 часа
Zëvendëskryeministri teknik Atanas Pekanov

Priten fondet e para evropiane për rimëkëmbjen dhe inovacionin

Mjetet e para sipas Planit të Rimëkëmbjes priten këtë vjeshtë, tha zëvendëskryeministri i qeverisë teknike për fondet evropiane Atanas Pekanov për Nova TV. Ato do të jenë 1.3 miliardë euro dhe Bullgaria do t'i kërkojë deri në fund të gushtit. Brenda..

08.08.22 10:51 |

BE-ja miratoi programin bullgar për zhvillimin e burimeve njerëzore

Programi "Zhvillimi i burimeve njerëzore" 2021-2027 është miratuar nga Komisioni Evropian dhe është i pari në Bullgari që merr "dritën jeshile" nga Brukseli, njoftoi Ministria e Çështjeve Sociale. Buxheti i programit është mbi 1.9 miliardë euro, të..

03.08.22 13:58 |

Deri në Ukrainë dhe Moldavi do të arrijnë korridore transportuese evropiane që kalojnë përmes Bullgarisë

Katër korridore evropiane të transportit do të zgjaten deri në Ukrainë dhe Moldavi, njoftoi Komisioni Evropian. Vendimi synon të rrisë konektivitetin me të dy vendet. Dy nga korridoret kalojnë përmes Bullgarisë - korridori Rein-Danub dhe ai i..

28.07.22 17:57 |

Qeveria e dorëhequr kontraktoi 7 anije me gaz të lëngshëm për dimër

Ministria e Energjisë kontraktoi 7 anije mallrash me gaz të lëngshëm nga SHBA, të cilat do të përmirësojnë sigurinë energjetike në Bullgari. “Do të kemi nga një anije mallrash nga tetori 2022 deri në prill 2023”, tha Kryeministri i dorëhequr..

28.07.22 15:44 |
Rryma Veriore 1

Ministrat e energjetikës të BE-së po kërkojnë një zgjidhje për krizën me gazin nga Rusia

Bullgaria nuk do të kërkojë përjashtim nga reduktimi i konsumit të gazit me 15 për qind siç propozohet nga Komisioni Evropian në paketën e masave “Kursimi i gazit për një dimër të sigurt”, tha një burim i BNR në Bruksel. Më 26 korrik,..

26.07.22 09:48 |

A është në kaos politika jonë energjetike si pasojë e krizës politike?

Në vendet e Bashkimit Evropian pritet një dimër i jashtëzakonshëm dhe i ashpër si pasojë e uljes së furnizimit me gaz.Tensionin në këtë drejtim e shtuan fjalët e Presidentit rus Vlladimir Putin, i cili paralajmëroi nga Teherani se çmimet e naftës..

25.07.22 16:06 |

23 viktima pas sulmit me raketa ruse në qytetin ukrainas Vinica

Të paktën 23 persona, përfshirë katër fëmijë, vdiqën pas sulmit me raketa ruse në Vinica në Ukrainën qendrore dhe më shumë se 100 u plagosën rëndë, bëri të ditur Associated Press. Sipas autoriteteve në Kiev, granatimet ishin shënjestruar sepse..

15.07.22 09:28 |

KE kërkon nga Bullgaria dënime për korrupsion në nivelet më të larta

Komisioni Evropian pret që Bullgaria të nxjerrë vendime përfundimtare në proceset e korrupsionit të nivelit të lartë. Ky është një nga rekomandimet për vendin tonë në Raportin e sivjetshëm për Shtetin e së Drejtës për vendet e BE-së. Brukseli..

13.07.22 17:04 |
Daniell Llorer

Ka rrezik të humbin 2.5 miliard euro nga Plani i Rimëkëmbjes

Ekziston rrezik që vendi ynë të humbasë 2.5 miliard euro të parashikuara për të sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Zhvillimit, në se nuk do të bëjë reformat e domosdoshme. Këtë e tha Ministri i Inovacioneve dhe Rritjes në dorëheqje Daniell Llorer në..

12.07.22 16:06 |
Ministria e Financave

Nuk ka vonesa të pagimit të mjeteve sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Zhvillimit

Më shumë se 1.3 miliardë euro, të cilat Bullgaria duhet të marrë këtë vit sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, pritet të hyjnë në thesar në vjeshtë, njoftoi Ministria e Financave. Nuk ka vonesa të pagimit të mjeteve në kuadrin e..

12.07.22 11:05 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера