Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gllavçev është optimist për formimin e shpejtë të institucioneve evropiane dhe një qeverie kombëtare

Dimitër Gllavçev
Foto: gov.bg

Jemi shumë larg momentit kur flitet për portofolin e komisionerit të ardhshëm bullgar evropian, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev në Bruksel, ku mori pjesë në darkën e punës së liderëve të BE-së. Bullgaria, si të gjitha vendet anëtare, ka qëndrime paraprake për udhëheqësit e ardhshëm të Komisionit Evropian, Parlamentit Evropian dhe një përfaqësuesi për politikë të jashtme, tha Gllavçev dhe theksoi se forumi është vetëm për diskutimin e qëndrimeve, para takimit zyrtar më 27-28 qershor, kur priten vendime. “Ne jemi për një mirëkuptim të shpejtë. Ideja është që Parlamenti Evropian dhe komisioni të fillojnë të funksionojnë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha kryeministri dhe shtoi se dëshiron që edhe në Kuvendin Popullor të Bullgarisë gjërat të ndodhin shpejt për të pasur një parlament me mandat të plotë dhe për të formuar shpejt një qeveria me mandatin e forcës së parë.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të jetë me diell dhe e nxehtë. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në disa vende të veçanta në lindje do të ketë reshje shiu për pak kohë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 18 dhe 23°, në Sofje 18°...

botuar më 24-07-12 7.30.MD

Po diskutojnë për krijimin e një shoqate ndërkombëtare të bullgarëve

Kryetarët e rajonit të Taraklisë në Moldavi dhe të Unionit të Bullgarëve të Banatit dhe deputeti i parlamentit rumun Georgi Nakov diskutuan për bashkëpunimin dhe mbështetjen në projektet ndërkombëtare që synojnë ruajtjen e trashëgimisë kulturore..

botuar më 24-07-12 1.10.MD

Një delegacion bullgar mori pjesë në përkujtimin e përvjetorit të gjenocidit në Srebrenicë

Ministri i arsimit dhe shkencës Prof. Galin Cokov mori pjesë në ceremoninë përkujtimore në Qendrën Përkujtimore në Potoçari me rastin e 29 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë. Në shenjë respekti për viktimat, ai vendosi lule në pllakën..

botuar më 24-07-12 11.38.PD