Eмисия новини
от 01.00 часа

Newly elected Bulgarian parliament to start work

On December 3, the 47th National Assembly will start work. This is the third parliament elected by Bulgarian voters in 2021. The session will be opened by the oldest MP, Dr. Silvi Stefanov of the "There is such a people" (ITN) party. Traditionally,..

02.12.21 17:43 |

Rumen Radev: Aneksimi i Krimesë është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare

Në lidhje me interpretimet e ndryshme të asaj që tha presidenti Rumen Radev gjatë debatit parazgjedhor më 18 nëntor 2021, zyra e shtypit e kreut të shtetit informoi se qëndrimi i presidentit nuk ndryshon nga qëndrimi i shprehur shumë herë nga..

22.11.21 18:01 |

Mandati i dytë i Rumen Radevit – kërkesë për pjesëmarrje më të fortë në jetën shoqërore-politike

Rumen Radev shënoi një fitore bindëse në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe mandati i tij i dytë si President është i mbushur me pritshmëri serioze. Aq më tepër se muajt e fundit të një krize politike dhe një qeverie të përkohshme..

22.11.21 16:10 |

Presidenti i ri i vjetër – Rumen Radev

Rumen Radev fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe do të mbetet në detyrë për akoma pesë vjet. Ai është Kreu i dytë i Shtetit, pas Georgi Përvanov (2002-2012), që fiton besimin e bullgarëve për të dytin mandat radhazi. “ Arsyeja..

21.11.21 22:43 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Radev është presidenti me të cilin do të vazhdojë ndryshimi

"Rumen Radev është zgjedhja e drejtë për Bullgarinë. Ai është presidenti me të cilin do të vazhdojë ndryshimi." Këtë e deklaroi Kirill Petkov – lider i projektit politik “Po e vazhdojmë ndryshimin”, i cili fitoi zgjedhjet parlamentare në Bullgari..

21.11.21 21:35 |

Numërimi paralel i Gallup: Rumen Radev merr 66.4% të votave

Kandidati për president Rumen Radev fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të Bullgarisë me 66.4% të votave. Këtë e tregon numërimi paralel i agjencisë sociologjike Gallup International Balkan, partneri mediatik i Radios Kombëtare Bullgare...

21.11.21 21:05 |
Rumen Radev

Gallup: Rumen Radev fiton zgjedhjet presidenciale në Bullgari me një përparësi të madhe

Kandidati për President të Republikës Rumen Radev fiton raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale duke dalë me 34 % përpara kandidatit tjetër – Anastas Gerxhikov. Këtë e tregojnë rezultatet e Exit poll-it të agjencisë sociologjike Gallup, partneri..

21.11.21 20:15 |

Gallup: 29.1% është pjesëmarrja në balotazhin presidencial në orën 19:00.

29,1% e bullgarëve me të drejtë vote dolën për të votuar në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Bullgari në orën 19:00 , sipas agjencisë Gallup International Balkan - partnere e Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ në ditën e..

21.11.21 19:43 |

Qytetarë protestues bllokuan dy herë kufirin me Turqinë

Një protestë bllokoi sot dy herë trafikun në pikën kufitare "Kapitan Andreevo". Protestuesit ndaluan ata që hynin nga Turqia duke u argumentuar se janë kundër të ashtuquajturit “turizëm zgjedhor”. Sipas fjalëve të tyre përmes kufirit kalojnë..

21.11.21 15:51 |
Votimi në Christchurch, Zelanda e Re

Në 68 shtete bullgarët jashtë vendit votojnë për President të Republikës

Votimi përfundoi në seksionin që u hap më herët jashtë vendit - në Christchurch, Zelanda e Re. Për shkak të diferencës kohore, ai hapi dyert në orën 20:00 më 20 nëntor, sipas orës bullgare (7:00 sipas orës lokale më 21 nëntor 2021). Të hënën,..

21.11.21 14:54 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР