Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti u bëri thirrje bizneseve të mbështesin kulturën dhe unitetin e kombit

Presidenti Rumen Radev
Foto: BTA

Detyrë e rëndësishme e shtetit është të mbështesë kulturën, të sigurojë kushte që artistët të krijojnë art me ndihmën e iniciativës private, tha presidenti Rumen Radev në mbrëmjen gala “Horizonte”, organizuar nga revista “Menaxheri”. Forumi është nën patronazhin e Presidentit dhe i kushtohet ndërveprimit midis figurave kulturore dhe biznesit. "Nga kriza dilet me një drejtim të qartë dhe me bashkim të kombit. Prandaj është e nevojshme që njerëzit të ndajnë vlera të qëndrueshme shpirtërore dhe ky është roli kryesor i kulturës", theksoi Radev. "Bullgaria ka zënë një vend udhëheqës në Evropë përsa i përket zhvillimit kulturor dhe shpirtëror shumë kohë përpara se të krijohen shumë prej shteteve të sotme në Evropë...ajo ka integruar në kodin kulturor të Evropës alfabetin bullgar, letërsinë dhe shërbimin kishtar sllav dhe bogumilizmin" theksoi presidenti.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bullgaria ka tradita në arsimin e lartë në frëngjisht

Me dëshirën për t'u hapur ndaj botës, pas viteve të gjata të izolimit në ish-kampin socialist, Bullgaria dhe Rumania u bashkuan në vitin 1994 në Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë.  Një nga vlerat kryesore të komunitetit frankofon është arsimi..

botuar më 24-06-13 7.30.PD
Piktura “Të strehuar së bashku”

Pjesëmarrje bullgare në një ekspozitë ndërkombëtare për të drejtat dhe dinjitetin e njeriut në Itali

Nga data 8 qershor deri më 9 tetor, qyteti italian Rovereto pret ekspozitën ndërkombëtare “Të drejtat dhe dinjiteti i njeriut”. Edicioni i 18-të i sivjetshëm i ekspozitës tregon vepra tematike të artistëve nga 32 vende, përfshirë Bullgarinë. Artistja..

botuar më 24-06-08 7.30.PD

Unioni i Përkthyesve në Bullgari mbushi gjysmë shekulli!

Sot me një ceremoni festive Unioni i Përkthyesve në Bullgari festoi 50 vjetorin e themelimit. Organizata u krijua më 5 qershor 1974 nga 246 persona - profesorë universitarë, poetë, shkrimtarë dhe përkthyes të njohur gjerësisht. Mes tyre ishin edhe..

botuar më 24-06-07 4.52.MD