Eмисия новини
от 09.00 часа

Rusia sulmoi me raketa qytetet ukrainase

Ditën e hënë filloi me një tjetër sulm masiv me raketa ruse në qytetet e Ukrainës. Të paktën dhjetë sulme u kryen kundër kryeqytetit Kiev. Shpërthime u dëgjuan në rajonet Harkiv, Krivoj Rog, Zaporozhie, Çerkask dhe Vinice, transmeton UNIAN. Kjo..

31.10.22 10:22 |
Rosen Hristov

Bullgaria është për një tavan të çmimeve të të gjithë importeve të gazit në BE

Ministri i Energjetikës, Rosen Hristov, deklaroi se në Bullgari do të diskutohen masat për mbrojtjen e “Rrymës Turke” pas shpërthimeve të “Rrymës Veriore” 1 dhe 2. Pas mbledhjes së Këshillit të BE-së në Bruksel, Rosen Hristov deklaroi se..

30.09.22 17:57 |
Rryma Veriore 1

Ministrat e energjetikës të BE-së po kërkojnë një zgjidhje për krizën me gazin nga Rusia

Bullgaria nuk do të kërkojë përjashtim nga reduktimi i konsumit të gazit me 15 për qind siç propozohet nga Komisioni Evropian në paketën e masave “Kursimi i gazit për një dimër të sigurt”, tha një burim i BNR në Bruksel. Më 26 korrik,..

26.07.22 09:48 |

Tre liderë kryesorë të BE pritet të vizitojnë Kievin

Udhëheqësit e Francës, Italisë dhe Gjermanisë pritet të udhëtojnë së bashku në Kiev më 16 qershor për t’u takuar me Presidentin ukrainas Vollodimir Zelenski. Vizita është një shenjë mbështetjeje dhe Ukraina do të marrë statusin e një vendi kandidat për..

16.06.22 09:36 |

Kriza rreth Ukrainës dhe pasojat për Bullgarinë

Njohja e pavarësisë së Republikave të Doneckut dhe të Luganskut dhe dërgimi i trupave “paqeruajtëse” ruse e vuri Evropën para sprovës së radhës. Pjesa më e madhe e bashkisë ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Bullgarinë, e caktoi veprimet e Rusisë..

23.02.22 15:23 |

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s përshëndeti shtyrjen e certifikimit të “Rrymës Veriore 2”

Këshilli i Federatës dhe Duma e Shtetit në Rusi ratifikuan njëzëri marrëveshjet e miqësisë dhe bashkëpunimit me Republikat Popullore të Doneckut dhe Luganskut në Ukrainë. Kështu, të dy dhomat e parlamentit rus mbështetën vendimin e Presidentit..

22.02.22 19:31 |
Dejvid Hejl

ShBA-ja janë kundër tubacionit të dytë të gazsjellësit “Rryma Turke” përmes Bullgarisë

ShBA-ja janë kundër tubacionit të dytë të gazsjellësit “Rryma Turke” destinuar për furnizimin e gazit nga Evropa Juglindore përmes Bullgarisë. Kjo për arsye se e konsiderojnë si një projekt gjeostrategjik i Rusisë. Këtë e tha në një intervistë për Radion..

10.01.20 10:49 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна