Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është për një tavan të çmimeve të të gjithë importeve të gazit në BE

Rosen Hristov
Foto: BGNES

Ministri i Energjetikës, Rosen Hristov, deklaroi se në Bullgari do të diskutohen masat për mbrojtjen e “Rrymës Turke” pas shpërthimeve të “Rrymës Veriore” 1 dhe 2.

Pas mbledhjes së Këshillit të BE-së në Bruksel, Rosen Hristov deklaroi se Bullgaria insiston në një tavan për çmimet e të gjithë importeve të gazit në BE. “Qëndrimi ynë është që nëse vendoset një masë e tillë, ajo duhet të jetë e përgjithshme për të gjithë gazin. Vendosja e kornizave vetëm për gazin rus është një sanksion, jo një masë ekonomike për të stabilizuar tregun”, shpjegoi ministri.

Siç pritej, ministrat e energjisë të BE-së nuk arritën sot një marrëveshje për çështjen e vendosjes së tavanit të çmimit të gazit natyror. Informacionin e transmetoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD