Eмисия новини
от 12.00 часа

Pjesëmarrës nga 20 vende në Sofia Karate Open 2024 për Kupën e Presidentit

Presidenti Rumen Radev do të hapë turneun ndërkombëtar Sofia Karate Open 2024 – Kupa e Presidentit të shtunën, më 20 prill. Ngjarja sportive mbahet për herë të 11-të. Këtë vit, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 20 vende do të marrin pjesë në të. Turneu..

20.04.24 05:20 |
Stefan Dimitrov

Ministri i jashtëm mbetet në detyrë derisa të shkarkohet nga presidenti

Ushtruesi i detyrës së ministrit të punëve të jashtme, Stefan Dimitrov ka deklaruar se do të qëndrojë në detyrë derisa të ketë dekret presidencial për lirimin e tij. Kujtojmë se zëvendësimin e tij e ka kërkuar ministri në detyrë Dimitër Gllavçev një..

19.04.24 18:49 |
Dimitër Gllavçev

Kryeministri në detyrë nuk dëshiron të mbajë përgjegjësinë për ministrin e jashtëm

Unë jam i gatshëm për dialog me presidentin në çdo kohë, siç kam mbajtur deri më tani, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev për ndryshimet e propozuara në përbërjen e qeverisë në detyrë. Përgjegjësia për ministrat që propozoj është tërësisht..

18.04.24 13:10 |

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen

Presidenti italian Sergio Mattarella deklaroi mbështetjen e Romës për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen. Me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev, Mattarella ndodhet në një vizitë dyditore në vend. Të dy diskutuan për zhvillimin e..

18.04.24 09:48 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti pret që kryeministri në detyrë të motivojë ndryshimet e kërkuara në kabinet

Presidenti Rumen Radev nuk tha nëse do të nënshkruajë dekretet për zëvendësimin e dy ministrave - të punëve të jashtme dhe të bujqësisë, siç kërkoi kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev. Ministri i Bujqësisë u zëvendësua disa ditë pas..

17.04.24 17:11 |
Rumen Radev (majtas) dhe Geoffrey Pyatt

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në takimin e formatit "Tre Detet"

Presidenti Rumen Radev dhe Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA Geoffrey Pyatt diskutuan perspektivat për zhvillimin e energjisë në Evropën Juglindore. Gjatë samitit të nëntë të Iniciativës "Tre Detet" në kryeqytetin e Lituanisë Vilnius, Radev dhe Paiott..

12.04.24 08:59 |
Zhivko Kocev

Presidenti shkarkoi nga detyra kryesekretarin e Ministrisë së Brendshme

Me propozim të qeverisë së përkohshme, presidenti nënshkroi një dekret për ndërprerjen e kompetencave dhe shkarkimin nga detyra të kryesekretarit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, Zhivko Kocev, njoftoi qendra e shtypit e kreut të shtetit...

10.04.24 13:08 |

Qeveria e përkohshme u betua në parlament

Presidenti Rumen Radev nënshkroi dekretin për emërimin e qeverisë së përkohshme të propozuar nga Dimitër Gllavçev, i cili u propozua për kryeministër, sipas paragrafit 5 të nenit 99 të Kushtetutës. Presidenti caktoi zgjedhjet për eurodeputetë dhe..

09.04.24 09:47 |

Rumen Radev para Olivér Várhelyi: Integrimi evropian është një alternativë

Në takimin me Komisionerin për Zgjerim dhe Politikë të Fqinjësisë të Bashkimit Evropian, Olivér Várhelyi, i cili është për një vizitë pune në vendin tonë, presidenti Rumen Radev deklaroi se zgjerimi i BE-së duhet të bazohet në parime që marrin..

08.04.24 14:36 |
Kryesekretari i MPB-së Zhivko Kocev

Kryesekretari i Ministrisë së Punëve të Brendshme e tërhoqi dorëheqjen, e dorëzuar nën presion

Kryesekretari i dorëhequr i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Zhivko Kocev, mori pjesë në një konferencë të kryeministrit Nikollaj Denkov dhe njoftoi se do të tërheqë dorëheqjen dhe do të mbetet në detyrë. Sipas tij, ai ka vepruar nën presion të..

05.04.24 17:16 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна