Eмисия новини
от 18.00 часа

Shablla fton adhuruesit e natyrës në një udhëtim në botën e zogjve

Për të dytin vit radhazi, qyteti Shablla po pret Festivalin e Zogjve, i cili tërheq vëmendjen mbi mbrojtjen e specieve të rralla dhe të rrezikuara të shpendëve që dimërojnë në zonën e Liqenit të Durankullakut. Veprimtaria, e cila përfshin një konkurs..

23.11.23 15:35 |

Një projekt etnografik i Akademisë Bullgare të Shkencave gjurmon lidhjet njeri – shoqëri – natyrë

Si e imagjinojmë jetën tonë, mënyrën e jetesës, jetesën pranë territoreve të mbrojtura natyrore dhe si dukeshin këto rezervate 100 vjet më parë, para masave mbrojtëse të ndërmarra nga institucionet - tema është objekt i hulumtimit shkencor nga një..

13.10.23 07:15 |

Festival i pjellorisë në Shablla organizon një garë mes fermerëve

Më 16 shtator, në qytetin Shablla mbahet një festival i pjellorisë. Përfaqësuesit e të gjitha vendbanimeve të komunës do t'i tregojnë frytet e punës dhe natyrës në Parkun e Qytetit të Shabllës. Programi përfshin konkurse për perimet më të mëdha,..

16.09.23 10:10 |

Shablla sërish pret rrezet e para të korrikut me hitet e preferuara

“Momenti kur drita përballet me errësirën dhe fillon ta mposhtë gradualisht është gjithmonë magjik. Kjo pamje pastron vetëdijen, sjell kënaqësi, paqe, shpresë, ngrohtësi. Për fat të mirë, ne kemi mundësinë ta shijojmë këtë magji çdo ditë – me çdo..

30.06.23 14:42 |

Shablla feston Ditën Ndërkombëtare të Farit

Qyteti i Shabllës shënon Ditën Ndërkombëtare të Farit me hapjen madhështore të farit të tij të rinovuar. Fari i Shabllës ndodhet në pikën më lindore të Bullgarisë dhe është më i vjetri në bregun tonë të Detit të Zi. Ai është 32 metra i..

18.08.22 11:53 |

Qendra e Gjelbër Shablla zbulon sekrete nga e kaluara jonë parahistorike

Aty ku rrezet e para të diellit prekin tokën bullgare është një nga të paktat brigje të bregdetit bullgar të Detit të Zi që ka ruajtur bukurinë e tij natyrore. Një vend tërheqës për kampistët dhe adhuruesit e aventurave jo standarde , qyteti..

13.08.22 13:15 |

“July Morning” – tradita e Detit të Zi po vazhdon

Mirëpritja e mëngjesit të parë të korrikut në bregun bullgar të Detit të Zi, nën tingujt e muzikës, është kthyer në një ritual plot dritë dhe ndjesi pozitive, i vëzhguar dhe i përcjellë brez pas brezi. Edhe pse e ndikuar nga lëvizja botërore e..

30.06.22 15:37 |

Një gabim piloti është shkaku më i mundshëm i rrëzimit të MiG-29 në Detin e Zi

Arsyeja më e mundshme e aksidentit me avionin MiG-29 afër Shabllës, në të cilin vdiq piloti Valentin Terziev gjatë një stërvitjeje, është: "Hasje e aeroplanit me sipërfaqen e ujit për shkak të humbjes së orientimit hapësinor nga ekuipazhi". Kjo..

14.07.21 16:49 |

Nuk ka të dhëna për ndotje në Bullgari pas shpërthimit në një rafineri në Rumani

Nuk ka të dhëna për ndotje në territorin e Bullgarisë pas shpërthimit të një rafinerie nafte në Rumani, njoftoi Ministria e Mjedisit dhe Ujit. Vendi ynë ka marrë masa për të identifikuar ndotjen e mundshme ndërkufitare të ajrit. Një stacion automatik i..

02.07.21 20:02 |
Majori Valentin Terziev

U ripohua vdekja e pilotit të avionit të rënë bullgar MiG-29

U konfirmua vdekja e pilotit ushtarak 47 vjeç Valentin Terziev - pilot i avionit MiG-29 që u rrëzua në det afër Shablla. "Fatkeqësisht, ne humbëm një pilot me përvojë," tha para bTV Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kërkimet e kutisë së zezë të..

10.06.21 19:06 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна