Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U ripohua vdekja e pilotit të avionit të rënë bullgar MiG-29

Majori Valentin Terziev
Foto: Revista "Krile"

U konfirmua vdekja e pilotit ushtarak 47 vjeç Valentin Terziev - pilot i avionit MiG-29 që u rrëzua në det afër Shablla. "Fatkeqësisht, ne humbëm një pilot me përvojë," tha para bTV Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kërkimet e kutisë së zezë të avionit po vazhdojnë.

Sipas Panajotovit, nëse kutia e zezë e pilotit nuk gjendet në katër ditët e ardhshme, ajo do të shkatërrohet nga uji i detit. Ministri sqaroi se ka propozime për ndihmë nga vendet aleate.

Gjuajtësi bullgar MiG-29 ra pranë Shablla gjatë një stërvitjeje ushtarake mbi ujërat detare të Bullgarisë

Piloti i gjuajtësit është shef i shtabit të një skuadriljeje nga baza ajrore “Graf Ignatievo”. Ai është dekoruar shumë herë gjatë viteve të kaluara.


Më shumë nga rubrika

Zoran Zaev: Do të përfshijmë bullgarët në Kushtetutë kur të hyjmë në BE

Njerëzit me vetëdije bullgare do të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë Veriore krahas popujve të tjerë atje – shqiptarët, boshnjakët etj, kur vendi ynë aderohet si anëtar i Bashkimit Evropian, deklaroi sot Kryeministri i Maqedonisë Veriore Zoran..

botuar më 21-07-26 7.37.MD

Nxënësit bullgarë biseduan me astronautët në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar

Për herë të parë fëmijët bullgarë biseduan me astronautë në bordin e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar. Pas një seleksionimi të posaçëm 32 nxënës nga mbarë vendi u miratuan që t’u drejtojnë pyetje astronautëve, të cilët jetojnë dhe punojnë në kozmos...

botuar më 21-07-26 7.22.MD

Rumen Radev: Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE-së

Tema e Ballkanit Perëndimor u prek në një takim në Salzburg midis Presidentit Rumen Radev dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Belen. "Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE, por ajo nuk mund të lejojë shkeljen e të..

botuar më 21-07-26 6.35.MD