Eмисия новини
от часа
Ylva Johansson

Pritet që Bullgaria të jetë anëtare e plotë e Shengenit deri në fund të vitit 2024

Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson shprehu pritjen që kufijtë e brendshëm tokësorë të Shengenit të Bullgarisë dhe Rumanisë të hiqen deri në fund të vitit. Johansson mori pjesë në takimin dy-ditor të Këshillit të BE-së për..

13.06.24 10:51 |

Po riparojnë me urgjencë gardhin përgjatë kufirit tonë me Turqinë

Këshilli i Ministrave urdhëroi riparimin urgjent të gardhit përgjatë kufirit tonë me Turqinë me një vendim të datës 6 qershor, njoftoi BNR Burgas. Punimet urgjente të riparimit dhe restaurimit të objektit inxhinierik duhet të përfundojnë deri më..

07.06.24 18:36 |

Bullgaria përcaktoi prioritetet e saj në BE përpara ndërrimit të presidencës në qershor

Zëvendësministri i punëve të jashtme Ivan Kondov u takua me krerët e ambasadave të vendeve anëtare të BE-së në Bullgari, njoftoi ministria. Takimi u organizua me iniciativën e Frederik Mjoris, ambasador i Mbretërisë së Belgjikës në Bullgari, vendi i..

05.06.24 11:09 |

Pothuajse gjysma e bullgarëve janë skeptikë për vënien e euros në qarkullim

47 për qind e bullgarëve nuk janë dakord me deklaratën se hyrja e Bullgarisë në Eurozonë do të nxisë ekonominë bullgare dhe do të rrisë standardin e tyre të jetesës. Këtë e tregon një sondazh kombëtar i Agjencisë Market Links. Ai u zhvillua mes 1007..

12.05.24 07:10 |

Komisionerja e BE-së Johansson kontrolloi regjimin e Shengenit në Aeroportin e Sofjes

Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson vizitoi pikën kufitare të Aeroportit të Sofjes. Ministri në detyrë Kalin Stojanov i tregoi Johanssonit organizimin e ri të punës pas hyrjes ajrore të Bullgarisë në Shengen. U theksua se gjëja..

19.04.24 15:36 |

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen

Presidenti italian Sergio Mattarella deklaroi mbështetjen e Romës për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen. Me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev, Mattarella ndodhet në një vizitë dyditore në vend. Të dy diskutuan për zhvillimin e..

18.04.24 09:48 |

Kabineti teknik vazhdon rrugën e Bullgarisë drejt Eurozonës

“U përpoqa që në qeveri të përfshij ekspertë, të ketë vazhdimësi dhe të jetë politikisht i balancuar” – kështu tha kryeministri në detyrë, Dimitër Gllavçev, kur ia prezantoi presidentit përbërjen e kabinetit zyrtar tashmë aktiv. Detyra kryesore e..

16.04.24 10:45 |
Kalin Stojanov dhe Nansi Fezer

Gjermania mbështet anëtarësimin e Bullgarisë në zonën Shengen

Ministri në detyrë i punëve të brendshme Kalin Stojanov dhe ministrja federale gjermane e punëve të brendshme Nensi Feser vizituan pikën kufitare "Kapiten Andreevo" dhe kufirin e gjelbër midis Bullgarisë dhe Turqisë. Të dy diskutuan pranimin e..

16.04.24 09:21 |
Rumen Radev (majtas) dhe Geoffrey Pyatt

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në takimin e formatit "Tre Detet"

Presidenti Rumen Radev dhe Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA Geoffrey Pyatt diskutuan perspektivat për zhvillimin e energjisë në Evropën Juglindore. Gjatë samitit të nëntë të Iniciativës "Tre Detet" në kryeqytetin e Lituanisë Vilnius, Radev dhe Paiott..

12.04.24 08:59 |

PE bëri thirrje për hyrjen e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen nga mesi i vitit 2024

Radhët e gjata shkaktojnë probleme për shoferët, mjedisin dhe tregun e përbashkët të Bashkimit Evropian. Kalimi përmes pikave kufitare për transportin e mallrave duhet të jetë i qetë dhe efikas. Anëtarësimi i plotë i Rumanisë dhe Bullgarisë në..

11.04.24 14:29 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна