Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen

Foto: BGNES

Presidenti italian Sergio Mattarella deklaroi mbështetjen e Romës për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen. Me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev, Mattarella ndodhet në një vizitë dyditore në vend. Të dy diskutuan për zhvillimin e marrëdhënieve në ekonomi, mbrojtje, kulturë dhe arsim. Viti 2024 shënon 145 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Sofjes dhe Romës. Radev falënderoi Italinë për mbështetjen e vazhdueshme për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen, Eurozonë dhe Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim. Mattarella tha se shpreson se vendi do të bëhej së shpejti një anëtar i plotë i zonës Shengen. Të dy vendet kanë qëndrime të ngjashme për çështjen e migracionit. Si vende të vijës së parë, Bullgaria dhe Italia mbështesin vendimin për miratimin e Paktit Evropian për Migracionin dhe Azilin.

Lexoni më tepër:Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 majin 2024

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 12°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës, vranësirat nga perëndimi do të zgjerohen dhe kryesisht në zonat malore do të ketë reshje shiu afatshkurtra...

botuar më 24-05-20 7.35.MD
Dimitër Gllavçev

Kryeministri paralajmëroi se ka spekulime për ushtarë bullgarë në Ukrainë

Kabineti ynë ka një horizont të shkurtër, ne nuk kemi të drejtë t'u kërkojmë njerëzve që të lënë jetën në pritje derisa të zgjidhet një kabinet i rregullt. Prandaj ne e bëjmë punën tonë në mënyrën më të mirë të mundshme, deklaroi në një intervistë për..

botuar më 24-05-20 11.17.PD
Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov u bëri thirrje vendeve arabe që të thërrasin një konferencë paqeje

Vendet arabe mund të luajnë një rol vendimtar në gjetjen e një rrugëdaljeje nga konflikti izraelito-palestinez dhe arritjen e një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme, shkroi ish-ministri i jashtëm bullgar Nikollaj Mlladenov në botimin e Emirateve të..

botuar më 24-05-20 11.07.PD