Eмисия новини
от часа

Pranë fshatit Gara Bov - madhështia në përqafimet e malit Stara Pllanina

Në përqafimet e pjesës perëndimore të malit Stara Pllanina, në mes të Grykës piktoreske të Iskërit, ndodhet fshati Gara Bov (Stacioni Bov) - një pikënisje për disa rrugë turistike. Pamjet magjepsëse natyrore dhe shkëmbinjtë e lartë madhështor gëlqeror..

27.05.24 16:41 |
Në shekullin e XIX-të, qyteti i Elenës u quajt „Bitlehemi Bullgar“

Turizmi i festivalit, romanca dhe natyra e pastër - njihuni me qytetin e Elenës dhe rrethinat e tij

Rajoni i malit Stara Pllanina përreth qytetit të Bullgarisë Veriore - Elena gëzon interes të pandërprerë turistik jo vetëm nga bashkatdhetarët tanë, por edhe nga shumë të huaj. Madje disa prej tyre vendosen këtu përgjithmonë, duke u bërë pjesë e..

14.04.24 10:45 |
Manastiri i Etropolesë

Etropole me një produkt të ri turistik për dashamirët e pushimeve aktive

Etropole është një qytet i këndshëm, i gjelbëruar provincial, i shtrirë ndër shpatet veriore të malit Stara Pllanina, rrëzë majës Baba (1787 m). Mirë se erdhët në qytetin Etropole Vitet e fundit, rajoni u afirmua si një destinacion..

09.12.23 12:25 |
Kulla e sahatit – një nga emblemat e qytetit Berkovica

Berkovica - njihuni me këtë "parajsë" të bekuar të Bullgarisë

"Dhe çfarë natyra e mrekullueshme këtu. Çfarë bukurie në këtë parajsë të panjohur!” – kështu patriku i letërsisë bullgare Ivan Vazov  i përshkruan përshtypjet e para nga qyteti i vjetër malor Berkovica, të shtrirë në Bullgarinë..

02.12.23 12:15 |
Shtëpia-muze e Ivan Vazov në Berkovica punon pa ditë pushimi

“Shporta jote është plot mjedra të kuqe” - Ivan Vazov u mahnit nga bukuria e natyrës përreth qytetit Berkovica

Berkovica, një qytet i vogël provincial, i zhytur në gjelbërim, i strukur në këmbët e majës madhështore Kom /2016 m/, ruan ende kujtimin për shkrimtarin Ivan Vazov. Patriku i letërsisë bullgare banonte këtu nga marsi i vitit 1879 deri më 18 shtator..

08.10.23 12:30 |

Një fluks i madh njerëzish drejt maleve në mes të vapës së padurueshme

Këtë verë, hotelet tona malore, bujtinat dhe shtëpizat gëzojnë interes të madh turistik, veçanërisht në fundjavë, kur është pothuajse e pamundur të gjesh vende të lira, tregon një kontroll i Radio Bullgarisë. Disa baza janë të rezervuara paraprakisht..

13.08.23 12:45 |

650 km do të kalojnë pjesëmarrësit në ecjen malore Kom-Emine

Nga data 20 korrik deri më 8 gusht do të vazhdojë ecja më e gjatë malore në Bullgari - Kom-Emine, e organizuar nga Federata Bullgare e Turizmit. Për të 70-tën herë, pjesëmarrësit do të ecin 650 kilometra në 20 ditë përgjatë kreshtës së malit Stara..

20.07.23 06:30 |

Në ditën e Lindjes së Virgjëreshës në manastirin Osenovllashki "Shtatë Fronet"

Më 8 shtator, kur festojmë Lindjen e Virgjëreshës së Bekuar, e njohur edhe si Virgjëresha e Vogël, drejtojmë vështrim drejt luginës së bukur të lumit Gabrovnica, ku gjendet manastiri Osenovllashki “Shën Mëria”, më i njohur si “Shtatë Fronet”. Sot..

08.09.22 13:14 |

Bullgaria shënon ditëlindjen e revolucionarit Vasill Levski

Me qindra veprimtari në mbarë vendin po shënohet 185-vjetori i lindjes së revolucionarit bullgar Vasill Levsk. Qendra e festimeve është vendlindja e Apostullit të Lirisë - Karllovo. Në kishën “Shën Nikolla” u mbajt një liturgji. Më pas në..

18.07.22 11:56 |

Në qytetin Berkovica shënojnë 172 vjetorin e lindjes së Patrikut të Letërsisë Bullgare Ivan Vazov

Me një marshim masiv tradicional deri në majën Kom të malit Stara Pllanina shënohet përvjetori i 172 i lindjes së Patrikut të Letërsisë Bullgare Ivan Vazov – 9 korrik 1850. Veprimtaria organizohet vitin e gjashtë me radhë nga bashkia e qytetit Berkovica...

16.07.22 15:56 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна