Eмисия новини
от часа

Do të kontrollojnë gatishmërinë e bazës "Graf Ignatievo" për të marrë avionët e rinj F-16

SHBA do të inspektojë certifikimin e bazës së tretë të aviacionit në Graf Ignatievo për pritjen e aeroplanëve të rinj bullgarë F-16. Nëse inspektimi nuk është i suksesshëm, Bullgaria mund të bazojë përkohësisht avionët e saj në territorin e huaj,..

15.04.24 09:58 |

Brenda 24 orëve do të jetë e qartë nëse do të ketë një qeveri me rotacion

E nominuara nga GERB për kryeministre, Maria Gabriel, mori sot nga presidenti Rumen Radev mandatin eksplorues për formimin e qeverisë. P as takimit me presidentin ajo deklaroi se do ta mbajë mandatin e kabinetit që i është dorëzuar, por për të..

18.03.24 14:31 |
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

28.02.24 09:42 |

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

24.02.24 06:05 |

Bullgaria dhe Turqia do të mbrojnë së bashku hapësirën e tyre ajrore

Një memorandum midis Bullgarisë dhe Turqisë për operacionet e sigurisë ndërkufitare të hapësirës ajrore u nënshkrua në Ankara nga ministrat e mbrojtjes Todor Tagarev dhe Yasar Güler. Dokumenti përcakton të drejtat, përgjegjësitë dhe detyrimet e palëve,..

22.02.24 10:11 |
Ministri Tagarev

Jemi duke negociuar me SHBA-në për vendosjen e komplekseve raketore kundërajrore në vendin tonë

Bullgaria është në bisedime me SHBA-në për vendosjen e sistemeve raketore kundërajrore dhe kundër anijeve në territorin bullgar. Negociatat janë në përmbushje të vendimit të Kuvendit Kombëtar të 8 dhjetorit për forcimin e aftësive mbrojtëse. Këtë e..

18.01.24 16:25 |
Nikollaj Denkov

Në një intervistë për CNBC, kryeministri Nikollaj Denkov deklaroi se Ukraina po lufton për të gjithë Evropën

Ukraina nuk po lufton vetëm për territorin e saj, vetëm për vendin e saj, por edhe për të gjithë Evropën, tha kryeministri Nikollaj Denkov në një intervistë për CNBC, një pjesë e së cilës u përhap nga shërbimi për shtyp i qeverisë. Kryeministri..

18.01.24 15:21 |
Ministri Todor Tagarev

SHBA nuk i ka kërkuar Bullgarisë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

Gjatë vizitës së delegacionit bullgar në Uashington, nuk janë bërë kërkesa shtesë për ndihmë në Ukrainë, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev për korrespondentin e BNR në SHBA, Svetosllav Kozllovski. Tagarev tha se aleatët amerikanë dhanë një vlerësim..

12.01.24 09:19 |
Ministri Todor Tagarev

Bullgaria tashmë prodhon predha sipas standardeve të NATO-s

Ka kompani që kanë thënë se tashmë po prodhojnë predha 155 milimetra. Nuk e di nëse ka pasur një marrëveshje për një shitje direkte prej tyre në Ukrainë. Kjo mund të ketë ndodhur përmes ndërmjetësve. Kështu i është përgjigjur ministri i mbrojtjes..

11.01.24 11:23 |
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Populli bullgar nuk dëshiron të marrë pjesë në aksione ushtarake

Me rastin e deklaratës së ministrit të mbrojtjes Todor Tagarev se po diskutohet anëtarësimi i Bullgarisë në operacionin në Detin e Kuq dhe në Gjirin e Adenit, lideri i partisë GERB Bojko Borisov dhe ish-kryeministër i vendit deklaroi se populli bullgar..

29.12.23 17:28 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна