Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të kontrollojnë gatishmërinë e bazës "Graf Ignatievo" për të marrë avionët e rinj F-16

Foto: BGNES

SHBA do të inspektojë certifikimin e bazës së tretë të aviacionit në Graf Ignatievo për pritjen e aeroplanëve të rinj bullgarë F-16. Nëse inspektimi nuk është i suksesshëm, Bullgaria mund të bazojë përkohësisht avionët e saj në territorin e huaj, siç ndodhi me Sllovakinë, shkruan segabg.com.

I pyetur nga agjencia Fokus për gatishmërinë për marrjen e avionët e parë F-16 Block 70, ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov tha: "Më 22 dhe 24 prill, shefi i mbrojtjes do të jetë në Graf Ignatievo me ekspertë dhe specialistë. Do të ketë ekspertë edhe nga pala amerikane. Disa pajisje duhet të jenë të certifikuara për të futur avionët në territorin tonë. Ish-ministri i rregullt i mbrojtjes, Todor Tagarev, paralajmëroi në fillim të prillit se përpjekjet e ekipit të udhëhequr nga ai nuk kanë qenë në gjendje të kompensojnë mjaftueshëm vonesën në përgatitjen e bazës.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Vlladimir Malinov

Shtrenjtimi i energjisë elektrike do të jetë rreth 10%

Nuk do të ketë rritje të ndjeshme të çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët familjarë, tha ministri në detyrë i energjetikës, Vlladimir Malinov. Mendoj se rritja mund të jetë minimale brenda proceseve inflacioniste. Ka mekanizma për të..

botuar më 24-05-20 8.52.PD

Vizitat e të huajve në Bullgari në vitin 2023 arritën nivelet para COVID-19

Numri i vizitave të shtetasve të huaj në Bullgari u rrit me 16.0 për qind në vitin 2023, me kontributin më të madh nga Turqia dhe Rumania. Kjo theksohet në pasqyrën ekonomike të treguesve makroekonomikë të ekonomisë bullgare të Bankës Kombëtare..

botuar më 24-05-19 9.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 8 dhe 13°, në Sofje 10°. Në mëngjes nëpër lugina do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës mbi malet do të ketë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 24-05-17 7.20.MD