Eмисия новини
от 18.00 часа
Nadezhda Hvojneva

Nadezhda Hvojneva dhe kënga e përjetshme “Doli Delju kaçak”

Në Ditën Botërore të Muzikës, ju ofrojmë një këngë të dashur popullore bullgare që tingëllon pothuajse në çdo festë bullgare të lidhur me ngjarje historike. Ky është kënga e   famshme “Doli Delju kaçak”,  e cila në vitin 1977 u përfshi në Pllakën..

01.10.23 10:05 |

Auditori greqishtfolës dhe turqishtfolës e di më së miri historinë e këngës legjendare “Ka dalë Delju Hajduti”

E pyetëm audiencën e Radio Bullgarisë në dhjetë gjuhë, Në cilin vit Valja Ballkanska incizoi këngën e saj “Ka dalë Delju Hajduti (“Izlel e Delju Hajdutin”)? Mendimi i shumicës së pjesëmarrësve në kuiz është se kënga që fluturoi në anijen kozmike..

05.11.21 12:27 |
Tubimi kombëtar Rozhen 2019

Me tingëllimat e zileve u hap Tubimi “Rozhen – trashëgim në të ardhmen 2019”

Me tingëllimat e zileve presidenti Rumen Radev hapi Tubimin e Krijimtarisë Popullore dhe të Blegtorisë “Rozhen – trashëgim në të ardhmen 2019”. Mijëra njerëz nga vendi dhe nga jashtë mbërritën në lëndinat e Rozhenit të malit Rodopa. “Bullgaria do të ishte..

19.07.19 17:52 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна