Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me tingëllimat e zileve u hap Tubimi “Rozhen – trashëgim në të ardhmen 2019”

Tubimi kombëtar Rozhen 2019
Foto: BTA

Me tingëllimat e zileve presidenti Rumen Radev hapi Tubimin e Krijimtarisë Popullore dhe të Blegtorisë “Rozhen – trashëgim në të ardhmen 2019”. Mijëra njerëz nga vendi dhe nga jashtë mbërritën në lëndinat e Rozhenit të malit Rodopa. “Bullgaria do të ishte tepër e varfër pa magjinë e këngës së Rodopeve dhe pa tingujt jetëdhënës të gajdes”, tha kreu i shtetit. Për të hapur tubimin në skenë doli dhe zëri kozmik i Bullgarisë Valja Ballkanska, e cila që nga viti 1961 është ndër pjesëmarrësit. Më se 3500 janë pjesëmarrësit në konkursin folklorik nga të gjitha këndet e vendit. Ata do të shfaqin krijimtarinë e tyre në katër skena në vazhdim të tre ditëve – nga 19 deri më 21 korrik. Për herë të parë do të prezantohet dhe një grup folklorik të bullgarëve nga Bezarabia e Ukrainës. Tubimi i parë në rajonin e malit Rozhen u organizua në vitin 1898.

Më shumë nga rubrika

Autoritetet bullgare i kundërvihen një marshi ekstremist

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) po ndjek gjendjen në vend për shkak të Marshit Llukov, që duhet të zhvillohet të shtunën në Sofje, tha Ministri i Punëve të Brendshme Mlladen Marinov. Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova ndaloi me..

botuar më 20-02-21 8.05.MD

Kisha Ortodokse Bullgare bojkotoi tubimin në Aman

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare nuk do të dërgojë përfaqësues të saj në Tubimin e kishave vendore ortodokse në Aman të Jordanisë. Kisha Ortodokse Bullgare përmbahet nga pjesëmarrja. Tubimi është i thirrur nga Patriku i Jerusalemit Theofil..

botuar më 20-02-21 6.54.MD
Emilijan Gebrev

Rusë të akuzuar për përpjekje për vrasje të një bullgari që ka pasur biznes të paligjshëm me armë

Prokuroria e Sofjes akuzoi tre shtetas rusë për përpjekje për vrasje të Emilijan Gebrevit, birin e tij Hristo dhe një person me inicialet V.T. Sergej Viktoroviç Pavllov, Sergej Vjaçesllavoviç Fedotov dhe Georgi Gorshkov kanë vepruar në periudhën 28..

botuar më 20-02-21 6.10.MD