Eмисия новини
от 07.00 часа

Varna dhe vendpushimet përreth janë gati të arrijnë rekordet e vitit para pandemisë 2019

Ata që punojnë në industrinë turistike në rajonin e Varnës po përgatiten që tani për sezonin e verës. Duke gjykuar nga rezervimet paraprake, ka një shans për të arritur më në fund nivelet rekord për sektorin në vitin 2019, mësojmë nga një intervistë me..

29.02.24 07:25 |

Varna ka pishinën më moderne me ujë të thellë në Ballkan

Në Varna u hap një Qendër e Mbijetesës Detare - pishina më moderne me ujë të thellë në Ballkan, e cila ndodhet në Shkollën e Lartë Detare në qytet. Në këtë aktivitet morën pjesë kryeministri Nikollaj Denkov dhe ministri i mbrojtjes Todor Tagarev...

22.01.24 14:50 |
Milena Stojçeva

Elektromobiliteti dhe softueri janë ndër sektorët e preferuar nga investitorët

Sipas të dhënave të Bankës Kombëtare Bullgare /BNB/, në vitin 2023 investimet e huaja direkte në vend do të jenë mbi 7 miliardë leva (mbi 3,5 miliardë euro), tha sot në Varna ministrja e inovacionit dhe zhvillimit Milena Stojçeva, cituar nga BTA...

09.01.24 17:16 |

Bullgaria është ndër destinacionet në Evropën Lindore me çmime më të leverdishme të pasurive të paluajtshme

Bullgaria është destinacioni më tërheqës në të gjithë Evropën Lindore për investime në pasuri të paluajtshme në qytetet kryesore. Ndër qytetet e mëdha në vendin tonë, Plovdivi është me çmime më të përballueshme të pronësive të paluajtshme, i..

07.01.24 12:35 |

Për Vitin e Ri në Varna ngritën skenën unike për Bullgarinë 3D LED

Në sheshin qendror "Nezavisimost" në kryeqytetin bregdetar të Bullgarisë - Varna, u instalua një skenë unike për Bullgarinë 3D LED. Mbi 100 metra katrorë ekrane LED do të krijojnë efektin unik 3D gjatë koncertit tradicional të festës "Së bashku në..

31.12.23 11:20 |
Aeroporti Varna

Tashmë po shesin bileta për fluturime direkte verën Varna – Paris – Varna

Në verën e vitit 2024 do të ketë fluturime të rregullta nga Varna deri në Paris, njoftuan për Agjencinë Telegrafike Bullgare /BTA/ nga aeroporti në qytetin e Detit të Zi. Fillimi zyrtar do të jetë më 12 prill. Avionët do të ulen në aeroportin..

24.12.23 17:24 |

Hapet forumi i karrierës “Bulgaria Wants You”

Forumi më i madh i karrierës për bullgarët brenda dhe jashtë vendit - "Karriera dhe jeta - pse në Bullgari?" do të hapet sot, 2 dhjetor, në Varna nga kryetari i bashkisë së qytetit, Bllagomir Kocev. Veprimtaria, e cila është pjesë e platformës për..

02.12.23 06:10 |

Anija bullgare “Rozhen” e bllokuar në Izrael u ankorua në Varna

Anija bullgare "Rozhen", e cila ndodhej në portin izraelit të Ashod pranë armiqësive dhe lundroi në fund të tetorit, mbërriti në Varna. Më parë, katër marinarë të bllokuar në anije arritën të kthehen në vend me një fluturim nga Tel Avivi. “Më 7..

03.11.23 11:14 |

"Tripper Travel Guide" me rekomandime për të vizituar Muzeun Detar në Varna me çdo kusht

Muzeu Detar në Varna u përfshi në "Tripper Travel Guide", në listën e kurioziteteve që duhen parë medoemos në qytetin tonë të Detit të Zi. Përveç kësaj, muzeu ka marrë një diplomë speciale nga organizata turistike britanike, saktësoi drejtoresha..

17.09.23 09:10 |

Elita dhe inovacioni në grafikë nga e gjithë bota mbledh Bienalen Ndërkombëtare në Varna

Qyteti bregdetar Varna pret bienalen më të madhe grafike në Ballkan. Këtë vit, në të prezantohen piktorë nga 53 vende, me një pjesëmarrje shumë të fortë të krijuesve nga Meksika, Tajlanda, Japonia. Marrin pjesë edhe piktorë nga Afrika e Jugut,..

12.08.23 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна