Eмисия новини
от часа
Bozhana Sllavkova

Një poeteshë bullgare fitoi konkursin "Mili Dueli"

Bozhana Sllavkova fitoi konkursin më të madh ndërkombëtar të poezisë "Mili Dueli", duke qenë autorja e parë bullgare që fitoi çmimin e madh. Në edicionin e 9-të të konkursit morën pjesë 711 autorë nga 104 vende. Tre bullgarë arritën në 50-shen..

22.04.24 12:48 |
Foto: Adnan Beci

Prof. Zlatimir Kolarov prezanton romanin e tij "Në sipërfaqen e hollë të akullit" në Tiranë

Me nota artistike, ngrohtësi edhe shumë interes, kështu shkoi prezantimi i librit “Në sipërfaqen e hollë të akullit'' të mjekut reumatolog Zlatimir Kolarov , në ambientet e vilës "Sofja", në qytetin e Tiranës. Interesi për librin ishte i madh. Në..

15.03.24 16:20 |

Prezantimi i romanit ''Në sipërfaqen e hollë të akullit'' të Zlatimir Kolarov në Tiranë

Ditën e sotme më 12 mars 2024, në orën 17:00, në ambientet e vilës ''Sofja'', në rrugën ''Medar Shtylla'' në qytetin e Tiranës do të zhvillohet promovimi i librit të mjekut reumatolog Zlatimir Kolarov. Romani i tij i fundit i titulluar ''Në sipërfaqen e..

12.03.24 06:30 |
Monumenti i shkrimtarit Jordan Radiçkov në Sofje

Statujat me dhurata librash u shfaqën Ditën e Krishtlindjeve në kryeqytet

Për të katërtin vit, koleksionistët e momenteve fotografike nga jeta e kryeqytetit - faqja Etydet e Sofjes/Sketches of Sofia, përgatitën një surprizë për banorët dhe mysafirët e Sofjes duke dekoruar statujat në qytet me libra të mbështjellë. Këtë vit u..

25.12.23 18:08 |
Boris Iliev

Vida Pironkova dhe Boris Iliev në një tandem krijues

Pothuajse një vit pas suksesit të këngës së tij të mëparshme "Të mos të dua", Boris Iliev realizoi "Ti je Dielli, unë jam Hëna" me muzikë dhe tekst të Vida Pironkovës. Boris Iliev e priti vitin 2023 me këngën e re “Të mos të dua”..

18.12.23 12:30 |
Foto: FB / Zlatimir Kolarov

Zlatimir Kolarov – mjeku me shpirt artisti

Disa njerëz në jetë kënaqen duke u marrë vetëm me një gjë të caktuar, por jo dhe ky njeri. Mjek reumatolog, skenarist, shkrimtar, profesor Zlatimir Kolarov është dëshmi se nëse njeriu ka dëshirë, mund t’ia dalë në çdo gjë. Dëshira për t'u bërë mjek ishte..

16.12.23 12:05 |

Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë është organizata më e vjetër e shkrimtarëve në Evropë

Më 16 nëntor 2023 është kremtimi zyrtar i 110-vjetorit të themelimit të organizatës më të vjetër të shkrimtarëve në Evropë – Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë (SBP). Ngjarja solemne do të mbahet në Klubin Qendror Ushtarak në Sofje, nën patronazhin e..

27.10.23 07:05 |

Kris Gran prezanton albumin e tij debutues

Një nga zërat e rinj më lirik të muzikës pop vendase, Kris Gran, është gati me albumin e tij të shumëpritur debutues. Emri i tij “Dy Zemra” bashkon këngët e interpretuesit kushtuara dashurisë.  Pas pseudonimit Kris Gran qëndron Kristian Grënçarov...

18.10.23 10:15 |

Fituesi i “Booker” Georgi Gospodinov është mysafir në festivalin “Me një libër në plazh” në Burgas

Shkrimtari Georgi Gospodinov, fitues i çmimit më prestigjioz letrar “Booker” për vitin 2023, është i ftuar në Festivalin Veror të Librit “Me një libër në plazh”, i cili zhvillohet nga 9 deri më 13 gusht në Burgas. Takimi me lexuesit është të premten -..

11.08.23 07:15 |
Namik Dokle

Në Akademinë Bullgare të Shkencave u prezantua një roman shqip për fatin e Gorës dhe goranëve

Libri i shkrimtarit Namik Dokle “Atje ku dielli lind dy herë” u prezantua në Akademinë Bullgare të Shkencave (BAN). Veprimtaria është iniciativë e Institutit të Gjuhës Bullgare pranë Akademisë Bullgare të Shkencave, Rrethit Kulturor “Familja..

13.04.23 11:14 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна