Eмисия новини
от часа
Ekaterina Dafovska

Qyteti malor Çepellare nderon kampionen olimpike Ekaterina Dafovska me një festë sportive

Një festë sportive për nder të mbajtëses së medaljes së vetme të artë olimpike në biatlon Ekaterina Dafovskës, organizon sot komuna e qytetit Çepellare . Gjatë këtij viti mbushen 26 vjet nga paraqitja e mrekullueshme e kampiones bullgare në Lojërat..

09.02.24 06:40 |
Llora Hristova

Llora Hristova me tre medalje të arta në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit

Ditën e diel bullgarja Llora Hristova fitoi medaljen e artë në startin e saj të tretë në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit në Oserble(Sllovaki) - në ndjekjen për vajza, ku përfundoi me rezultat 28:24.3 minuta dhe me 5 humbje në gjuajtje. Në..

28.08.23 10:08 |
Ekaterina Dafovska

Ari Olimpik Dimëror i Bullgarisë u bë një çerek shekulli

Sot shënohet 25 vjetori i arritjes më të madhe të Bullgarisë në Lojërat Olimpike Dimërore. E vetmja medalje e artë olimpike për Bullgarinë nga Lojërat Olimpike Dimërore u fitua nga Ekaterina Dafovska në biatlon në vitin 1998 në Nagano të Japonisë...

09.02.23 14:57 |
Ekaterina Dafovska

Еkaterina Dafovska u largua nga drejtimi i biatlonit bullgar

Për shkak të problemeve shëndetësore, kampionia olimpike Ekaterina Dafovska dha dorëheqjen si kryetare e Federatës Bullgare të Biatlonit. Në mbledhjen e radhës më 11 maj 2022, Bordi Drejtues do të caktojë datën e zgjedhjes së presidentit të ri..

27.04.22 14:15 |
Bllagoj Todev

Bllagoj Todev është nënkampion i botës në biatlon për të rinj

20-vjeçari bullgar nga Banskoja Bllagoj Todev arriti sukses të madh. Në Kampionatin Botëror të Biatlonit për të Rinj në Salt Lake City, ai arriti të fitojë medaljen e argjendtë në ndjekje në destinacionin 12.5 km. Todev, i cili muajin e..

28.02.22 10:33 |
Ekaterina Dafovska

24 vjet nga medalja e parë e artë për Bullgarinë në Olimpiadën Dimërore

Më 9 shkurt, mu para 24 vitesh, biatlonistja Ekaterina Dafovska fitoi medaljen e parë të artë për Bullgarinë në Lojërat Olimpike Dimërore. Fitorja e Dafovskës në Nagano në vitin 1998 erdhi në disiplinën 15 km individualisht. Dhe sot, Dafovska..

09.02.22 17:51 |

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..

20.01.22 15:06 |

Sportistja Milena Todorova ëndërron për medalje olimpike në biatlon

Prej kohe ëndrra më e madhe e skiatores Milena Todorova e cila garon në biatlon është të marrë medalje olimpike. Suksesin më të madhe ajo arriti duke fituar tri medalje në tri disiplina të ndryshme në Kampionatin Botëror për të rinj dhe për të..

13.02.20 12:39 |
Milena Todorova

Një bullgare u bë vicekampione botërore në biatlon për të rinj dhe të reja

Biatlonistja bullgare Milena Todorova fitoi medalje të argjendtë në 12,5 kilometra në kampionatin botëror për të rinj dhe të reja në Lenzerheide-Zvicër. Todorova 22 vjeçe bëri tre gabime në katër qitjet e saj dhe përfundoi me 1:07,9 minuta pas..

27.01.20 17:59 |

Vlladimir Iliev fitoi medalje të argjendtë në Kampionatin Botëror të biatlonit

Vlladimir Ilievi fitoi medaljen historike të argjendtë në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Botëror të biatlonit në Jostersund, Suedi. Medalja është e para për biatlonistët bullgarë në një forum të tillë. Ilievi përfundoi me 19 qitje të..

13.03.19 19:35 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна