Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vlladimir Iliev fitoi medalje të argjendtë në Kampionatin Botëror të biatlonit

Vlladimir Ilievi fitoi medaljen historike të argjendtë në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Botëror të biatlonit në Jostersund, Suedi. Medalja është e para për biatlonistët bullgarë në një forum të tillë. Ilievi përfundoi me 19 qitje të suksesshme nga 20 gjithsej  dhe pas një vrapimi shumë të mirë me skitë mbeti në 1 minutë, 8 sekonda dhe 7 të qindta pas fituesit Arnd Pajfer, i cili ishte pa gabime në qitjen. Medalja e bronztë mbeti për Tarej Bjo, i cili me një gabim mbeti me 1 sekondë pas bullgarit.

Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomova me fitore në Roland-Garros

Tenistja bullgare Viktorija Tomova e cila është nën N 12 në skemën e kualifikimeve të turneut Roland-Garros u klasifikua për javën e dytë . Ajo mundi hungarezen Luka Reni Jani me 7:5, 6:4. Me këtë Viktorija Tomova i siguroi vetes 8 pika për..

botuar më 20-09-23 1.38.MD

Një produkt bullgar i softuerit analizon lojën e futbollit në kohë reale

Një pajisje elektronike për marrjen e vendimeve në kohë reale e zhvilluar prej bullgarëve, ndihmon për rezultate më të mira në lojën e dy nga klubet tona më të forta të futbollit - “Sllavia” dhe “Beroe”. Pajisja vendoset mbi fanellat e sportistëve..