Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vlladimir Iliev fitoi medalje të argjendtë në Kampionatin Botëror të biatlonit

Vlladimir Ilievi fitoi medaljen historike të argjendtë në disiplinën individuale në 20 km në Kampionatin Botëror të biatlonit në Jostersund, Suedi. Medalja është e para për biatlonistët bullgarë në një forum të tillë. Ilievi përfundoi me 19 qitje të suksesshme nga 20 gjithsej  dhe pas një vrapimi shumë të mirë me skitë mbeti në 1 minutë, 8 sekonda dhe 7 të qindta pas fituesit Arnd Pajfer, i cili ishte pa gabime në qitjen. Medalja e bronztë mbeti për Tarej Bjo, i cili me një gabim mbeti me 1 sekondë pas bullgarit.

Bullgaria dëshiron spektatorë në stadiumet, UEFA nuk lejon

Dyluftimet e Ligës së Re të Kampionëve dhe Ligës Evropiane do të luhen pa publikë deri në fazën e playoffit, njoftuan nga Selia Evropiane e Futbollit UEFA. Kështu magjise në Bullgari ndeshjet mund të zhvillohen në stadiume me kapacitet të mbushur të..

botuar më 20-08-12 11.16.PD

Vdiq trajneri i madh i basketbollit Ivan Kolev

Në moshën 87 vjeç vdiq trajneri i madh i basketbollit bullgar Ivan Kolev, njoftoi Federata e Basketbollit. Në qytetin e tij të lindjes Botevgrad Ivan Kolev arriti ta shndërrojë basketbollin nga një lojë për dëfrim në një spektakël të vërtetë..

botuar më 20-08-11 6.17.MD

Garues të skateboarding-ut nga Bullgaria dhe nga jashtë do të matin forcë në qytetin bregdetar Burgas

Nga 21 deri më 23 gusht edicioni i 6-të i Burgas Skate Open do të mbledhë në qytetin bregdetar Burgas garues nga Kolumbia, Portugalia, Brazili, Greqia, Rumania, Çekia, Bullgaria. Mik special do të jetë kampioni i shumëfishtë i skateboarding-ut nga Çekia..