Eмисия новини
от 15.00 часа

Mbushen 80 vjet nga bombardimi i fundit i Sofjes

Më 17 prill, 80 vjet më parë, ndodhi bombardimi i fundit dhe më brutal i Sofjes gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 1944, më 17 prill në mesditë, 350 bombardues amerikanë, të shoqëruar nga gjuajtësit “Thunderbolt” dhe “Mustang”, hodhën 2500 bomba..

17.04.24 13:48 |

80 vjet nga bombardimi më shkatërrues mbi Sofje

Pikërisht 80 vjet më parë - më 10 janar 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues anglo-amerikan në vazhdim të 24 orëve. Natën, kryeqyteti ynë u sulmua nga aviacioni britanik, dhe ditën - nga ai amerikan. Në..

10.01.24 06:05 |
Bombardimet mbi Sofjen,1944

79 vjet nga bombardimi më shkatërrues i Sofjes

Më 10 janar të vitit 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues. Ai kryhej në mënyrë alternative gjatë ditës nga avionët amerikanë dhe natën nga avionët britanikë. Mbi 1700 bomba u hodhën në kryeqytet, qindra..

10.01.23 06:10 |

Anijet e para me grurë ukrainas po presin në Bosfor

Ekziston një probabilitet i lartë që anija e parë me grurë nga Ukraina sipas marrëveshjes me Turqinë dhe OKB-në të niset të hënën më 1 gusht, tha Irahim Kalën, zëdhënës i Presidentit turk Rexhep Erdogan. CNN-Turk njoftoi se kolona e parë me 16..

01.08.22 09:11 |

Bullgaria priti mbi 78 000 refugjatë ukrainas

Kryeministri Kirill Petkov bisedoi në telefon me Nënpresidenten e SHBA-së Kamilla Haris me iniciativë të palës amerikane. Haris falënderoi Bullgarinë për ndihmën humanitare të cilën i jep Ukrainës, si dhe për pranimin e refugjatëve nga lufta. 2.8..

15.03.22 09:02 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна