Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

79 vjet nga bombardimi më shkatërrues i Sofjes

Bombardimet mbi Sofjen,1944
Foto: arkiv

Më 10 janar të vitit 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues. Ai kryhej në mënyrë alternative gjatë ditës nga avionët amerikanë dhe natën nga avionët britanikë.

Mbi 1700 bomba u hodhën në kryeqytet, qindra u vranë dhe u plagosën, kryesisht civilë. Shkatërrimet ishin të shumta. Si rezultat filloi një evakuim masiv i popullsisë.

Edhe institucionet shtetërore u shpërngulën jashtë qytetit dhe vazhduan administrimin e vendit nga “Çamkorija” (sot resorti Borovec), kujton Muzeu Historik Rajonal - Sofje.Më shumë nga rubrika

Kryeqyteti i vjetër bullgar Veliko Tërnovo po shënon festën e tij

Qyteti Veliko Tërnovo për vitin 144 sot shënon festën e tij. Dita i kushtohet fitores së Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica në vitin 1230 mbi trupat e sundimtarit të Epirit, Teodor Komnin. Kryeqyteti i Mbretërisë së Dytë Bullgare, ish Tërnovgrad..

botuar më 23-03-22 6.37.MD

Një libër për Apostullin nga një i burgosur politik u botua 53 vjet pasi u shkrua

Kishte edhe bullgarë të tillë - ata nuk mund të duronin prangat e shpirtit të tyre, por për të jetuar në liri duhej të fitonin fillimisht çlirimin e popullit të tyre. Pasardhësit u ngritën monumente disave prej tyre, por shumë të tjerë ende zhyten..

botuar më 23-03-21 7.15.PD
Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD