Eмисия новини
от 22.00 часа

Aeroporti në Ballçik do të jetë një vend fluturimi për avionin revolucionar pa pilot "Mjellma e Zezë"

Kompania e transportimit të mallrave me dron Dronamics, e themeluar nga bullgarët Svilen dhe Konstantin Rangellovi, do të bashkëpunojë me aeroportin në Ballçik në përgatitjen e nisjes së fluturimeve të tyre të ardhshme komerciale. Programi i..

13.11.22 12:05 |

Rusia sulmoi me raketa qytetet ukrainase

Ditën e hënë filloi me një tjetër sulm masiv me raketa ruse në qytetet e Ukrainës. Të paktën dhjetë sulme u kryen kundër kryeqytetit Kiev. Shpërthime u dëgjuan në rajonet Harkiv, Krivoj Rog, Zaporozhie, Çerkask dhe Vinice, transmeton UNIAN. Kjo..

31.10.22 10:22 |
Gëllëb Donev

Gëllëb Donev: Ka një çarje në sistemin e “Policisë Kufitare”

Ka një çarje në sistemin e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe “Policisë Kufitare”, që duhet të lokalizohet dhe të parandalohet shumë shpejt. Kështu tha për bTV Kryeministri në detyrë Gëllëb Donev. Sipas tij, pritet që deri në fund të javës..

29.08.22 20:14 |

National Geographic prezanton Bullgarinë në projektin e saj “Evropa nga lart”

Në projektin televiziv “Evropa nga lart” të National Geographic, i cili do të ketë premierën në shtator të vitit 2022, përfaqësohen gjashtë shtete, mes të cilëve edhe Bullgaria. Përveç vendit tonë, janë të përfaqësuar edhe Serbia, Rumania, Danimarka,..

09.08.22 06:05 |

Dronë bullgarë do të kryejnë fluturime mallrash në BE

Deri në fund të vitit 2022, fluturimet mallrash me aeroplanë bullgarë pa pilot do të nisin në Mesdhe dhe në vitin 2024 edhe në Bullgari. Fluturimet mallrash të dronëve bullgarë do të nisin fillimisht në Maltë dhe Itali, duke zgjeruar gradualisht..

08.08.22 19:16 |

Bullgarë kanë krijuar dronin më ekonomik të mallrave

“Mjellma e Zezë”, ose Blak Swan, është një  dron revolucionar, i cili mund të ulet në shina të shkurtra dhe të paasfaltuara dhe të dërgojë mallra në dhe nga qoshet e largëta dhe të vështira për t'u arritur të planetit me 80% shpenzime më të ulëta..

18.01.22 09:35 |
Çepellare

Dronë ndriçojnë qiellin mbi qytetin Çepellare

Në mbrëmjen e 7 marsit, mbi vendpushimin dimëror Çepellare në Rodopet, një shfaqje me dronë do të ndriçojë qiellin, njoftoi shërbimi bashkiak i shtypit. Performanca audio-vizuale mbi qytet është me rastin e 143 vjetorit nga Çlirimi i..

07.03.21 17:01 |

Ministria e Mbrojtjes shpalli konkurs për furnizimin e dronëve

Nga Ministria e Mbrojtjes njoftuan, se dikasteri shpalli konkurs për furnizimin e dronëve për Ushtrinë Bullgare. Vlera e porosisë, bërë ditët e fundit të vitit 2019, është afro 13 milion euro. Ftesë për pjesëmarrje në konkurs iu drejtua 24 kompanive nga..

07.01.20 18:07 |

Svetlin Marinov për muzikën, fotografinë dhe dronët

“ Më pëlqen të fluturoj ” thotë Svetlin Marinov me buzëqeshje dhe mbush publikun me entuziazëm, përderisa tregon për udhëtimet nëpër Bullgarinë, bashkë me dronin e tij. Që nga mosha e fëmijërisë, ky i ri është i dhënë pas fotografisë. Para disa..

08.02.17 13:05 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера