Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar besarab humbi gruan dhe djalin e tyre të vogël në një sulm me dron rus në Odesë

Familja Gajdarzhi
Foto: Instagram/ Familja Gajdarzhi

Bullgari besarab Sergej Gajdarzhi humbi gruan e tij Anna dhe djalin e tyre katër muajsh Timofej gjatë një sulmi me dron rus më 2 mars në Odesë, raportoi BTA.

“Ata banonin në katin e dytë në hyrjen e pallatit, që ishte tërësisht e shembur. Natën, nëna ishte në një dhomë me djalin, dhe Sergej me vajzën e tyre pesëvjeçare në tjetrën. Ata ishin duke fjetur kur mbeturinat nga droni ranë në bllok. Sergej u zgjua dhe e çoi vajzën jashtë me shpejtësi. Kur u kthye për gruan dhe djalin, gjithçka ishte tashmë në gërmadha”, tha bullgari besarab Trifon Antov, deputet në Këshillin Rajonal të Odesës.

Sipas tij, Anna Gajdarzhi dhe foshnja kanë qenë nën rrënoja deri në mes të ditës, kur shpëtimtarët kanë pastruar gjithçka. Aktualisht po zhvillohen bisedime me kryebashkiakun e Odesës për t'i ofruar ndihmë Sergej Gajdarzhit dhe vajzës së tij pesëvjeçare.

Më shumë për bullgarët besarabë mund të mësoni nga artikulli ynë:
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Stojka Krësteva

EUBC prezantoi një film për kampionen tonë olimpike të boksit Stojka Krësteva

Federata Evropiane e Boksit (EUBC) prezantoi një film kushtuar kampiones sonë olimpike për femra nga Tokio, Stojka Krësteva . Filmi 48 minutash është episodi i gjashtë i vargut “Protagonistët”. Në të, Krësteva tregon për rrugën me gjemba drejt..

botuar më 24-04-12 8.05.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 9 dhe 14°, në Sofje 9°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë vranësira. Do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe vende-vende me shtrëngata...

botuar më 24-04-12 7.40.MD

PP-DB: Shkarkojnë nga detyrat të gjithë ata që nuk gëzojnë besimin e Deljan Peevskit

Bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Hristo Ivanov komentoi para gazetarëve në Kuvend Popullor lirimin e nënkryetarit të Agjencisë Shtetërore  të Sigurisë Kombëtare (DANS) Petër Petrov (PP-DB). Sipas tij,..

botuar më 24-04-12 5.11.MD