Eмисия новини
от 00.00 часа

Versioni bullgar i ligjit "Magnitski" është në formë pune

Është ngritur një grup ndërinstitucional, i kryesuar nga Ministria e Drejtësisë, për të hartuar një projekt ligj për masat për parandalimin dhe mbrojtjen e sigurisë kombëtare nga cenimet që kërcënojnë sigurinë ekonomike dhe financiare të..

27.05.22 17:21 |

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi..

24.05.22 18:39 |

Komisioni Evropian i bëri Bullgarisë tre rekomandime

Komisioni Evropian prezantoi sot rekomandimet e tij në fushën e ekonomisë për vendet e BE-së. Për Bullgarinë ato janë në tre drejtime, transmeton BTA. Në vend të parë Bullgaria të vazhdojë të ofrojë mbështetje të përkohshme dhe të synuar për..

23.05.22 15:51 |

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

19.05.22 19:56 |

Komisioni Evropian parashikon inflacionin vjetor në Bullgari 12 për qind

Çmimet e gazit pritet të rriten një herë për shkak të furnizimeve të pezulluara nga Rusia, por ato do të kompensohen nga furnizimet alternative. Kështu shkruhet në pjesën për Bullgarinë në parashikimin ekonomik pranveror të Komisionit Evropian. Çmimet e..

16.05.22 15:28 |

Parashikime apokaliptike për ekonominë bullgare në sfondin e rritjes drastike të çmimit të karburanteve

Paparashikueshmëria në fushën e energjetikës ka një efekt të dëmshëm në ekonominë bullgare. "Aktualisht askush nuk e di se sa është çmimi i gazit natyror. Askush," tha për BNR Dobri Mitrev, kryetar i Dhomës Bullgare të Tregtisë dhe Industrisë...

13.05.22 10:15 |

Rumen Radev përshëndeti gatishmërinë e Nigerisë për furnizim me gaz dhe naftë

“Nigeria është partneri tradicional tregtar dhe ekonomik i Bullgarisë në Afrikën në jug të Saharës.” Kështu deklaroi Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska para homologut të saj nigerian Joffrey Onieama, i cili ndodhet për vizitë zyrtare..

12.05.22 18:21 |

Rumen Radev dhe Milosh Zeman dënuan agresionin rus në Ukrainë

Në Pragë, Presidentët e Bullgarisë dhe Çekisë, Rumen Radev dhe Milosh Zeman, dënuan ashpër pushtimin rus të Ukrainës. Kreu i shtetit bullgar tha se ky agresion kërkon një përgjigje të bashkuar brenda NATO-s dhe BE-së, një transformim të thellë..

10.05.22 18:41 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Uniteti, paqja dhe bashkimi janë vlerat më të mëdha

Në ditën e Evropës - 9 maj, Kryeministri Kirill Petkov në faqen Facebook të Këshillit të Ministrave shkroi se në këtë ditë shënojmë festën e Evropës së Bashkuar. Sipas Petkov, Kontinenti i Vjetër u bë model i lirisë, solidaritetit, prosperitetit..

09.05.22 10:17 |

ECOFIN u tha “po” planeve kombëtare të rimëkëmbjes për Bullgarinë dhe Suedinë

Ministrat e Ekonomisë dhe Financave të BE-së i dhanë dritën jeshile planeve kombëtare të rimëkëmbjes dhe qëndrueshmërisë së Bullgarisë dhe Suedisë. Këshilli i Çështjeve Ekonomike dhe Financiare (ECOFIN) do t’i miratojë ato me procedurë të shkruar..

03.05.22 19:31 |
Всички новини: днес | вчера