Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ekonomia që vuan nga mungesa e personelit ka një rezervë të madhe të papunësh

Smilen Vëllov
Foto: BTA

Personat joaktivë në tregun e punës në Bullgari janë mbi një milion. Ata nuk studiojnë, nuk punojnë, nuk kanë regjistrim në zyrat e punës. Kjo “ushtri” është një potencial i madh pune i pashfrytëzuar, theksoi drejtori i Agjencisë për Punësim Smilen Vëllov. Profili i personit më joaktiv në vend është një grua 56-vjeçare me arsim të mesëm, banuese në qytet. Agjencia do të bëjë një “regjistër për joaktivët”, i cili do të ndihmojë në nxitjen e këtij potenciali, theksoi Vëllov. “Për momentin është veçanërisht e rrezikshme t'i lëmë jashtë mbështetjes shtetërore, veçanërisht të rinjtë që as nuk studiojnë e as nuk punojnë, sepse ata janë e ardhmja”, theksoi Vëlovi. Ai shtoi se 56 për qind e atyre që u aktivizuan deri më tani nga Agjencia e gjejnë vendin e tyre në tregun e punës.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Zhbllokuan ndërtimin e autostradës “Struma” përmes Grykës së Kresnës”

Pas analizave dhe inspektimeve 6 mujore, Ministria e Mjedisit dhe Ujërave lejoi përfundimin e autostradës “Struma” përgjatë trasesë së “Opsionit Lindje” përmes Grykës së Kresnës. Më herët instancat gjyqësore refuzuan edhe kërkesën për një..

botuar më 24-06-13 12.19.MD
Ylva Johansson

Pritet që Bullgaria të jetë anëtare e plotë e Shengenit deri në fund të vitit 2024

Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson shprehu pritjen që kufijtë e brendshëm tokësorë të Shengenit të Bullgarisë dhe Rumanisë të hiqen deri në fund të vitit. Johansson mori pjesë në takimin dy-ditor të Këshillit të BE-së për..

botuar më 24-06-13 10.51.PD

Shkupi duhet të përmbushë angazhimet e tij ndaj bullgarëve maqedonas

Në Qendrën Kulturore dhe Informative Bullgare në Shkup, përfaqësues të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut u takuan me zëvendësministrin e punëve të jashtme Ivan Kondov, njoftoi BTA. “Ne nënshkruam një marrëveshje miqësie dhe fqinjësie të..

botuar më 24-06-13 8.52.PD