Eмисия новини
от 15.00 часа

Pritshmëri për një sezon të mirë turistik pavarësisht verës së vonuar dhe rritjes së çmimeve

Një sezon veror më i mirë, në krahasim me vitin e kaluar 2022, dhe me perspektivë për të arritur nivelet e vitit para pandemisë 2019. Pritshmëritë e industrisë turistike janë për të ardhura të paktën 4.5 milionë leva në sektor . Duke gjykuar nga..

17.06.23 11:45 |

Dëbora e vonuar në shkurt mbushi hotelet

Më shumë turistë, më shumë fjetje, kryesisht në hotele të një kategorie më të lartë dhe rritje të ndjeshme të të ardhurave, raporton Instituti Kombëtar i Statistikave në shkurt. Numri total i fjetjeve për këtë muaj ishte 1.2 milionë ose 50.6% më..

11.04.23 17:27 |

Co-living dhe co-working përmes një kooperative - si Semkovo do të bëhet një parajsë për nomadët digjitalë

Nomadët digjitalë nga e gjithë bota duan të krijojnë një komunitet të madh ndërkombëtar në vendpushimin bullgar të Semkovos. Për këtë qëllim ata po përgatiten të transformojnë një hotel të braktisur të ndërtuar në vitet 1980. Ndërtesa ka një pamje..

04.02.23 13:15 |

Një valë e re refugjatësh ukrainas u drejtua te pushimorja Sllënçev Brjag

Një valë e re ukrainase po shkon në vendpushimin e Detit të Zi, Sllënçev Brjag. Kjo u bë e ditur nga hotelierët vendas. Ata presin qartësi nga shteti nëse programi sipas të cilit refugjatët ukrainas po qëndrojnë aktualisht në bazat e tyre do të zgjatet..

13.10.22 15:19 |

Varna është organizatore e forumit turistik Ekspo “Destinacioni Varna”

Një nga forumet më të rëndësishme turistike në kryeqytetin tonë detar mbahet këtë fundjavë – nga 7 deri më 9 tetor. Në ekspozitën Turizëm Ekspo “Destinacioni Varna” marrin pjesë më se 100 firma që ofrojnë produkte dhe shërbime në sferën e turizmit –..

08.10.22 07:45 |

Pushimet përgjatë bregut jugor të Detit të Zi vazhdojnë me çmime më të ulëta

Bazat e hoteleve përgjatë bregut jugor të Detit të Zi presin turistët edhe në shtator, njoftoi gazetarja e BNR Burgas Nina Rangellova. Rezervimet janë me parapagesë dhe pushimi është rreth 20 për qind më i lirë krahasuar me korrikun dhe gushtin...

01.09.22 12:05 |

Hotelierët janë të stresuar nga situata e paqëndrueshme, inflacioni dhe mungesa e stafit

Vlerësime dhe jehona kontradiktore vijnë nga bregu bullgar i Detit të Zi këtë verë. Industria turistike nuk është unanime në vlerësimin e saj për sezonin. Disa e cilësojnë si të dobët, ndërsa të tjerë janë të kënaqur, duke raportuar një rritje..

16.08.22 12:20 |

Arsimi në gjuhën bullgare mbetet problem për refugjatët ukrainas

Nga rreth 87 000 refugjatë ukrainas në Bullgari, afro 26 000 janë të akomoduar në baza dhe hotele në kuadër të programit shtetëror deri më 31 gusht, sipas një raporti në portalin “Bullgaria për Ukrainën”. Është e vështirë të thuhet se ku janë..

20.07.22 15:46 |
Bashkia

Ekspertët diskutuan idetë për rimëkëmbjen e rajoneve të harruara

Brenda tre ditësh, arkitektë dhe zyrtarë komunalë nga i gjithë vendi mbajtën një seminar trajnimi në qytetin Sliven, kushtuar rinovimit të zonave të braktisura në Bullgari. Iniciativa u organizua nga Komuna e qytetit Sliven, në partneritet me..

17.06.22 17:21 |
Asen Vasilev

Asen Vasilev: Shpenzuam 60 milionë euro nga 148 milionë të ndarë për refugjatët ukrainas

Deri më tani u shpenzuan 60 milionë euro nga 148 milionë të ndarë nga programet evropiane për të ndihmuar refugjatët ukrainas, njoftoi Zëvendëskryeministri Asen Vasilev në Kuvendin Popullor. “Këto fonde do të vazhdojnë të përdoren për aktivitete të..

03.06.22 13:21 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна