Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna është organizatore e forumit turistik Ekspo “Destinacioni Varna”

Foto: varna.bg

Një nga forumet më të rëndësishme turistike në kryeqytetin tonë detar mbahet këtë fundjavë – nga 7 deri më 9 tetor. Në ekspozitën Turizëm Ekspo “Destinacioni Varna” marrin pjesë më se 100 firma që ofrojnë produkte dhe shërbime në sferën e turizmit – komplekse pushimore, zinxhirë hotelesh, fshatra pushimi, bujtina, qendra spa, restorante etj. Ata reklamojnë produktet dhe shërbimet e tyre dhe negociojnë sezonin e ardhshëm vjeshtë-dimër.

Ekspozita treditore prezanton gjithashtu tendencat më të fundit në menaxhimin dhe shitjen e produkteve dhe shërbimeve turistike.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Ekspozita retrospektive “Turizmi në Vitosha” tregon për lidhjen mes malit dhe njerëzve

Emrat e turistëve të parë që "pushtuan" Vitoshën, pajisjet e tyre dhe rrugët e ngjitjes - me këto dhe shumë eksponate të tjera interesante, ekspozita "Turizmi në Vitosha - nga hapat e parë deri sot" tërheq vëmendjen e kryeqytetasve. Ajo është e e hapur..

botuar më 24-02-11 8.15.PD

Kupa Botërore e Skive në Bansko tërheq turistë nga e gjithë bota

Gjatë gjithë muajit shkurt nuk ka vende për akomodim në Bansko, informoi korrespondentja e BNR, Keti Trençeva. Turistët janë nga disa kontinente, duke përfshirë Izraelin, për shkak të Kupës Botërore të Skive për meshkuj që do të zhvillohet në fund të..

botuar më 24-02-06 11.51.PD

Kantinat e verërave në Bullgarinë Veriore hapin dyert për turistët më 10 shkurt

Prodhuesit e verërave në rajonin perëndimor dhe qendror të Rrafshinës së Danubit hapin dyert e tyre për vizitorët për herë të parë më 10 shkurt, të shtunë. Dita u zgjdh midis 1 dhe 14 shkurtit, të cilat janë dy datat për të festuar Ditën e Shën..

botuar më 24-02-05 11.09.PD