Eмисия новини
от 17.00 часа

Konfederata e Sindikatave të Pavarura kujton me një aksion para parlamentit premtimet parazgjedhore të deputetëve

Aktivistët e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura /KNSB/ përshëndetën deputetët me një pemë proteste të Vitit të Ri dhe kurora, duke kërkuar një buxhet të ri, një rritje të pagës minimale nga 710 leva (363 euro) në 850 leva (435 euro) dhe futjen e..

30.11.22 15:22 |

Për herë të parë pas disa muajsh, inflacioni në Bullgari po ngadalësohet

Një ngadalësim i inflacionit u raportua për herë të parë pas disa muajsh. Në tetor inflacioni ka qenë 17.6% me bazë vjetore, ndërsa një muaj më parë ishte afër 19%. Si arsye për këtë, Instituti Kombëtar i Statistikave tregon uljen e çmimit të gazit..

15.11.22 17:15 |

KE parashikon 12.8 për qind inflacion në Bullgari në vitin 2022

Inflacioni prej 12.8 për qind e pret Bullgarinë në vitin 2022. Kështu thuhet në parashikimin ekonomik të vjeshtës të publikuar nga Komisioni Evropian. Ai është 0.3 për qind më i lartë se parashikimi i verës. Kujtojmë se vitin e kaluar inflacioni në..

11.11.22 16:06 |

Protestë kombëtare e dy sindikatave kryesore në Bullgari

Dy sindikatat më të mëdha në Bullgari – Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB) dhe "Podkrepa" do të protestojnë sot në rrugët e Sofjes. Në lidhje me protestat priten probleme me lëvizjen në kryeqytet. Aksioni është i drejtuar kundër politikës..

11.11.22 05:20 |

Çmimet e ushqimeve bazë po bëhen të padurueshme nga ana sociale

Rritja e çmimeve të ngrohjes, rrymës elektrike, ujit dhe gazit për familjet në Bullgari është mesatarisht 40 për qind, por më i madh është shtrenjtimi i produkteve kryesore ushqimore si sheqeri, mishi, qumështi, makaronat, ku rritja është me afro..

07.11.22 07:15 |
Llazar Llazarov

Janë të siguruara pagesat sociale për vitin 2023

Të gjitha pagesat sociale janë të siguruara për vitin e ardhshëm me zgjatjen e buxhetit aktual, siguroi nga tribuna e Kuvendit Popullor zëvendëskryeministri për politikën sociale Llazar Llazarov. Në përgjigje të formacionit “Po e vazhdojmë Ndryshimin”,..

04.11.22 11:51 |

Sa do të zgjatë stuhia e çmimeve?

Zgjedhjet kanë kaluar, por pasiguria për sa i përket të ardhmes pas tyre mbetet akoma. Pritshmërive për formimin e një kabineti të rregullt me ​​një horizont më të gjerë, njerëzit kanë filluar tua shtojnë gjithnjë e më shumë shpresën se deputetët..

29.10.22 13:25 |
Dimitër Radev në tribunën e Kuvendit Popullor

Guvernatori i BNB: Çështja e Eurozonës është mbi të gjitha politike

Ekziston rreziku real që vendi ynë të mos mund të anëtarësohet në Eurozonë nga 1 janari 2024. Për këtë paralajmëroi guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB) Dimitër Radev gjatë një seance dëgjimore në Kuvendin Popullor. Arsyet kryesore të vonesës..

27.10.22 20:16 |

Nuk duhet të derdhen para në ekonomi përmes buxhetit

Ideja për të derdhur para në ekonomi përmes buxhetit është absurde. Kjo vetëm do të rrisë inflacionin. Për shkak të rritjes së pritshme më të ulët të PBB-së apo edhe rënies së mundshme, duhet të kufizohen shpenzimet, por të lihen investimet për të..

26.10.22 18:11 |

18.7 për qind inflacion vjetor në shtator

Norma vjetore e inflacionit u përshpejtua për të 19-in muaj radhazi dhe arriti në 18.7 për qind në shtator krahasuar me 17.7 për qind në gusht, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Ky është niveli i tij më i lartë që nga viti..

17.10.22 17:09 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера